LAUREÁTI POCTY HONOUR OF EKOTOPFILM
Od strieborného jubilea festivalu (1998) je každoročne udeľovaná pocta “Honour of Ekotopfilm”. Podľa reglementu pre jej udeľovanie je určená pre ocenenie významných domácich i svetových osobností, za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity, alebo za celoživotné dielo, v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti. Návrhy na udelenie pocty môžu FV predkladať jednotlivci i organizácie, domáce i zahraničné Ich vyhodnotenie, výber kandidátov a nomináciu na laureáta spadajú do kompetencie Festivalového výboru.

Dr. Jane Goodall (2016)
Svetoznáma primátologička, aktivistka, zakladateľka celosvetovej iniciatívy pre mladých Roots&Shoots [Korene a výhonky]. Prínos a prácu Dr. Goodall oceňujú po celom svete. Jane je držiteľkou Radu čestnej légie vo Francúzsku, prestížneho japonského ocenenia Kyoto Prize. Je Poslom mieru OSN a v roku 2003 bola vymenovaná za Dámu Britského Impéria.

Janina Ochojska (2015)
Zakladateľka a predsedníčka nadácie Poľská humanitárna akcia (PAH). Iniciátorka a koordinátorka humanitárnych misií pre Bosnu, Kosovo, Čečensko, Sarajevo, Irak a mnohé zahraničné krajiny v núdzi. Od založenia nadácie rozvíja a propaguje PAH, pričom neustále aktívne pracuje v teréne.

Vladimír Krčméry (2014)
Akademik, onkológ, profesor, dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzite. Vybudoval súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a soc. práce sv. Alžbety. Otvoril s kolegami nielen humanitárne, ale aj vedecké a pedagogické projekty.

Felix Finkbeiner (2013)
15-ročný chlapec z Mníchova, zakladateľ nadácie The-Plant-for-the-Planet. Dnes je do tohto projektu zapojených už viac ako 100-tisíc detí, ktorým sa k dnešnému dňu podarilo zasadiť už viac ako 12 miliárd stromov. Z malej školskej domácej úlohy sa stalo celosvetové hnutie so zastúpením v OSN.

Pavol Barabáš (2012)
Autor širokej škály horských a dobrodružných filmov. Vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Priťahujú ho územia tibetského budhizmu, domorodci ukrytí hlboko v neprebádanej džungli, dravé horské splavy, i výstupy na najvyššie pohoria planéty. Má za sebou niekoľko objavných expedícií.

Allison Argo (2011)
Producentka, režisérka a filmárka už 20 rokov. Jej prírodopisná dokumentárna práca bola ocenená mnohými cenami, vrátane 6 národných cien EMMY. Spolupracovala s National Geographic. V súčasnosti spolupracuje s PBS Nature. Vo svojej práci sa snaží “prepožičať hlas tým, ktorí nedokážu hovoriť sami za seba”.

Ingvar Kamprad (2010)
Zakladateľ obchodného reťazca s nábytkom IKEA, preslávený svojou sporivosťou, podnikateľskými víziami ale aj sociálnym cítením. Vo svojich filantropických aktivitách sa spoločnosť IKEA orientuje na tri hlavné oblasti: životné prostredie, projekty zamerané na zabránenie detskej práce a podpora vzdelávania a rozvoja detí.

Yann Arthus-Bertrand (2009)
Založil mimovládnu organizáciu Good Planet, ktorá rozvíja projekty, ktorých spoločným cieľom je vzdelávať o trvalo udržateľnom rozvoji, a zároveň vyzýva jednotlivcov, aby prevzali zodpovednosť za budúcnosť našej planéty a všetkých jej obyvateľov.

Eva Siracká (2008)
Prezidentka Ligy proti rakovine, získala poctu za jej obetavú prácu a osvetu, ktorú sa už roky snaží v boji proti tejto zákernej chorobe dostať do širokého povedomia.

Martin Strel (2007)
Slovinský ultramaratónsky plavec, ktorý svojimi výkonmi chce predovšetkým propagovať posolstvo ochrany našej planéty a posolstvo čistých riek, čistej vody a priateľstva. Ako prvý človek preplával Amazonku. Má niekoľko zápisov v Guinnessovej knihe rekordov.

Monacké knieža Albert II. (2006)
Stojí na čele Nadácie Za osobnú zaangažovanosť v ochrane životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. Svojou expedíciou na Severný pól poukázal na negatívne dôsledky globálneho otepľovania planéty.

Nicole a Serge Roetheli (2005)
Švajčiarsky manželský pár, ktorý prostredníctvom vyše 40.000 km dlhého behu na piatich kontinentoch pomáhal chorým deťom a bojoval za ich práva.

Juraj Hraško (2004)
Významný pedológ, akademik Slovenskej akadémie vied, ex-minister životného prostredia a veľvyslanec Slovenskej republiky vo Švajčiarsku. V 90-tych rokoch predseda medzinárodnej poroty Festivalu a neskôr predseda Festivalového výboru.

Václav Havel (2003)
Exprezident Českej a Slovenskej federatívnej republiky, exprezident Českej republiky, osobne si prevzal poctu Ekotopfilmu pri prehliadke filmov v Prahe 18. novembra 2003, za účasti významných predstaviteľov kultúrneho a spoločenského života.

Günter Verheugen (2002)
Komisár Európskej komisie pre rozšírenie Európskej únie.

Al Gore (2001)
Exviceprezident USA, významný predstaviteľ enviromentálnch kruhov v USA.

Svend Auken (2000)
Minister životného prostredia Dánskeho kráľovstva.

Ivan Bella (1999)
Prvý slovenský letec – kozmonaut.

Jacques Yves Cousteau (1998)
Legendárny objaviteľ podmorského “sveta ticha”, významný francúzsky vedec, svetoznámy ochranár a autor viac ako stovky dokumentárnych filmov.