Trnava 30.11.-1.12.

Online festival

Filmový festival Ekotopfilm | Envirofilm ONLINE vám predstaví dokumentárne filmy v slovenskej premiére. Vzhľadom k súčasným opatreniam prebehne festival v netradičnej podobe, v online priestore priamo na našej web stránke. Nebude chýbať ani obľúbený sprievodný program Mimo plátna.

Festival už tradične odštartuje ráno programom pre vopred prihlásené základné a stredné školy. V rámci Junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna a sprievodných aktivít naučia aj ako neplytvať potravinami.

Online festival pre verejnosť začína  o 18:00 a program bude dostupný vždy po dobu 24 hodín. Po tomto termíne už nebude možné si filmy pozrieť. Zároveň sú filmy dostupné len z územia Slovenska.
Prajeme vám príjemný zážitok!

Puko a jeho rodina SVK, 28'
Diskusia:Voda - Čo pijeme, Slováci?
Pet Kajak SVK, 32'

Semienka profitu FR, 50'
Diskusia:O filme Šanca prežiť a záchrannej stanici Zázrivá
Šanca prežiť SVK, 36'

Informácie o filmoch

PET KAJAK, SVK, 32′

Myslíte si, že sa dá plaviť po Dunaji na plastových fľašiach? PET kajak PROJEKT je dokumentárny film, ktorý definuje pozíciu človeka v riečnej krajine.

Dokument upozorňuje na prvky krajiny, ktoré by si mali ľudia vážiť a chrániť si ich. Hlavným posolstvom dokumentu je nekompatibilita plastového odpadu s lužnou krajinou.

Režisér Tomáš Ščepka sa rozhodol absolvovať splav na odpadkoch po Dunaji. Sám si vyrobil kajak z odpadkov a vydal sa na plavbu po európskom veľtoku. V dokumente uvidíte prípravnú fázu, aj následný splav.

RÉŽIA: TOMÁŠ ŠČEPKA

C535 SEMIENKA PROFITU, FR, 50′

Šesťdesiat rokov výroby štandardizovaného ovocia a zeleniny a tvorba  priemyselných hybridov mali dramatický vplyv na ich výživový obsah. Za posledných 50 rokov stratila zelenina 27% vitamínu C a takmer 50% železa. Vezmite si takú paradajku. Vďaka viacnásobnej hybridizácii vedci neustále šľachtia červenšie, hladšie a pevnejšie paradajky. Pritom však stratili štvrtinu vápniku a viac ako polovicu vitamínov. Semená, z ktorých dnešné ovocie a zeleninu konzumujeme sú  majetkom niekoľkých nadnárodných spoločností, ako je napr. Bayer a Dow-Dupont.  Tieto nadnárodné spoločnosti vyrábajú svoje semená prevažne v Indii, kde pracovná sila zarobí len pár rupií denne, zatiaľ čo spoločnosť dosahuje obrat vyše 2 miliardy EUR.

Réžia: LINDA BENDALI

A1729 PUKO A JEHO RODINA, SVK, 28′

Dokumentárny film, ktorý je určený pre detského diváka. Ponúka pútavý a emotívny príbeh sysľa Puka a jeho rodiny. Je aj príbehom všetkých ostatných, ktorí v krajine žijú vďaka ľudom ako je Ervín. Je to aj vás príbeh, pretože ste súčasťou tej istej prírody. Ak nechcete, aby z nej zmizli rastliny a živočíchy, ako sa to mohlo stať sysľom, rešpektujte a starajte sa o ňu… a ona sa vám odvďačí… napríklad veľkým syslím priateľstvom. Tento príbeh je nakrútený podľa skutočnej udalosti.

RÉŽIA: BRAŇO MOLNÁR, TÁŇA TADLÁNKOVÁ

CB1685 ŠANCA PREŽIŤ, SVK, 36′

Ako vyzerá rok v záchrannej stanici pre voľne žijúce zvieratá?

Jar rozkvitne a rozvonia aj chladnejšiu časť krásnej Oravy. Letné teploty dajú zabrať, no zároveň je to priestor na dlhší a pre mnohé zvieratá zaujímavejší pobyt vonku. Jeseň zahalí rána do tajomnej a dychberúcej inverzie a sfarbí okolitú prírodu tak, že neviete kam sa skôr pozrieť.  Zima tu býva taká, ako ju poznáme z pohľadníc. Je krásna, no studená a náročná pre všetkých.

Šanca prežiť otvára divákovi tri najsilnejšie príbehy, ktoré v záchrannej stanici zanechali nezmazateľnú stopu. Napísali ich orlica Zoja, medvieďatá Kvetka a Albert a vlčica Daisy. Film je rozdelený na štyri ročné obdobia a každé jedno nesie so sebou svoje špecifiká.

Film Šanca prežiť je autentický, odžitý a podčiarknutý vlastnou skúsenosťou a láskou k práci.

Réžia: KATARÍNA TEKEĽOVÁ

Diskusia

Čo pijeme, Slováci?

Obyvatelia Slovenska majú pocit, že máme dostatočnú zásobu kvalitnej pitnej vody. Voda sa dá považovať za strategickú surovinu našej krajiny. Je to ale skutočne tak? Čo pijeme, Slováci?

Prebiehajúca klimatická zmena má dopad na už teraz citeľný nedostatok vodných zdrojov, ale aj na meniacu sa kvalitu pitnej vody. Vodné toky, rieky, potoky sú často znečistené. Chemizáciou životného prostredia si zase znečisťujeme podzemnú vodu, kde sú už často nadlimitné koncentrácie organických chemikálií. Tie majú preukázateľný vplyv na rozvoj onkologických, neurologických a iných ochorení.

Bez pitnej vody nikto z nás nevie existovať.

Aká je problematika pitnej vody na Slovensku? Ohrozujú naše zásobárne pitnej vody enviromentálne záťaže? Ako vlastne zabezpečuje štát ochranu našich vodných zdrojov?

HOSTIA:

  • MŽP Štátny tajomník Michal Kiča
  • Mgr. Lucia Olívia Ďurčová, ekologička, enviromentálna špecialistka
  • Dušan Velič – vysokoškolský učiteľ, vedec a člen občianskeho združenia Za našu vodu
  • Alena Trančíková – vedúca divízie výroby vody z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti

MODERÁTOR: Kristína Tormová

Podujatie je ako každý rok bez poplatku. Ak nás však chcete podporiť, môžete si zakúpiť vstupenku v rôznej hodnote. ĎAKUJEME

Festival finančne podporili