Honour of Ekotopfilm

LAUREÁTI POCTY HONOUR OF EKOTOPFILM

Od strieborného jubilea festivalu (1998) je každoročne udeľovaná pocta „Honour of Ekotopfilm“. Podľa reglementu pre jej udeľovanie je určená pre ocenenie významných domácich i svetových osobností, za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity, alebo za celoživotné dielo, v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti. Návrhy na udelenie pocty môžu FV predkladať jednotlivci i organizácie, domáce i zahraničné Ich vyhodnotenie, výber kandidátov a nomináciu na laureáta spadajú do kompetencie Festivalového výboru.

Nigel Marven (2022)

Britský tvorca filmov o divokej prírode, scenárista, prezentátor a dobrodruh, ktorého preslávil osobitý štýl, inovatívne programy a entuziazmus. Dvanásť rokov pracoval po boku Sir Davida Attenborougha. Natočil viac ako 150 dokumentárnych filmov, navštívil všetky kontinenty a sprostredkoval divákom príbehy úžasných divokých zvierat. Známy sa stal hlavne vďaka trháku „Prehistorický park“. Posledných 10 rokov tvorí vedecké, dobrodružné a prírodopisné dokumenty s vlastnou produkčnou spoločnosťou. Za svoju tvorbu už získal viacero ocenení.

Milan Jeglík (2021)

Profesionálny ochranca prírody, ktorý zachraňuje dažďové pralesy a ohrozené druhy zvierat. Je predsedom spolku PRALES DĚTEM, na severe Sumatry vytvoril súkromnú česko-slovensko-indonézsku rezerváciu Green Life, ktorá vykúpila už takmer 200 hektárov pralesa. Vytvoril protipytliacku hliadku, jeho organizácia vzdeláva deti v Európe aj v Indonézii.

Selina Juul (2019)

Selina Juul je priekopníčkou v boji proti plytvaniu jedlom v Dánsku. Podarilo sa jej dostať Dánsko na mapu krajín, ktoré oblasti tzv. food waste aktívne prispievajú k zlepšeniu situácie a šírení osvety. Selina v roku 2008 založila hnutie Stop Spild Af Mad [Stop plytvaniu jedlom], ktoré je najväčším dánskym neziskovým hnutím a neziskovou organizáciou namierenou proti plytvaniu jedlom a potravinami.

Sea Shepherd (2018)

Sea Shepherd Global je medzinárodná nezisková organizácia, ktorej cieľom je ukončiť ničenie oceánskej fauny a flóry ako aj ich zachovanie pre budúce generácie. Sea Shepherd založil spolu so skupinou dobrovoľníkov Paul Watson v roku 1977, ako novú organizáciu odhodlanú použiť na ochranu morského života akékoľvek prostriedky.

Polly Higgins (2017)

Právnička zaoberajúca sa medzinárodným právom, právna zástupkyňa vo Veľkej Británii, oceňovaná autorka, autorka návrhu Zákonu o ekocíde. Ekocída je definovaná ako ničenie rozsiahlych oblastí prírodného prostredia. Jej návrh na rozšírenie právomoci Medzinárodného trestného súdu by definoval ekocídu ako medzinárodný trestný čin po boku genocídy, vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a zločinov agresie.

Dr. Jane Goodall (2016)

Svetoznáma primátologička, aktivistka, zakladateľka celosvetovej iniciatívy pre mladých Roots&Shoots [Korene a výhonky]. Prínos a prácu Dr. Goodall oceňujú po celom svete. Jane je držiteľkou Radu čestnej légie vo Francúzsku, prestížneho japonského ocenenia Kyoto Prize. Je Poslom mieru OSN a v roku 2003 bola vymenovaná za Dámu Britského Impéria.

Janina Ochojska (2015)

Zakladateľka a predsedníčka nadácie Poľská humanitárna akcia (PAH). Iniciátorka a koordinátorka humanitárnych misií pre Bosnu, Kosovo, Čečensko, Sarajevo, Irak a mnohé zahraničné krajiny v núdzi. Od založenia nadácie rozvíja a propaguje PAH, pričom neustále aktívne pracuje v teréne.

Vladimír Krčméry (2014)

Akademik, onkológ, profesor, dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzite. Vybudoval súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a soc. práce sv. Alžbety. Otvoril s kolegami nielen humanitárne, ale aj vedecké a pedagogické projekty.

Felix Finkbeiner (2013)

15-ročný chlapec z Mníchova, zakladateľ nadácie The-Plant-for-the-Planet. Dnes je do tohto projektu zapojených už viac ako 100-tisíc detí, ktorým sa k dnešnému dňu podarilo zasadiť už viac ako 12 miliárd stromov. Z malej školskej domácej úlohy sa stalo celosvetové hnutie so zastúpením v OSN.

Pavol Barabáš (2012)

Autor širokej škály horských a dobrodružných filmov. Vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Priťahujú ho územia tibetského budhizmu, domorodci ukrytí hlboko v neprebádanej džungli, dravé horské splavy, i výstupy na najvyššie pohoria planéty. Má za sebou niekoľko objavných expedícií.

Allison Argo (2011)

Producentka, režisérka a filmárka už 20 rokov. Jej prírodopisná dokumentárna práca bola ocenená mnohými cenami, vrátane 6 národných cien EMMY. Spolupracovala s National Geographic. V súčasnosti spolupracuje s PBS Nature. Vo svojej práci sa snaží „prepožičať hlas tým, ktorí nedokážu hovoriť sami za seba“.

Ingvar Kamprad (2010)

Zakladateľ obchodného reťazca s nábytkom IKEA, preslávený svojou sporivosťou, podnikateľskými víziami ale aj sociálnym cítením. Vo svojich filantropických aktivitách sa spoločnosť IKEA orientuje na tri hlavné oblasti: životné prostredie, projekty zamerané na zabránenie detskej práce a podpora vzdelávania a rozvoja detí.

Yann Arthus-Bertrand (2009)

Založil mimovládnu organizáciu Good Planet, ktorá rozvíja projekty, ktorých spoločným cieľom je vzdelávať o trvalo udržateľnom rozvoji, a zároveň vyzýva jednotlivcov, aby prevzali zodpovednosť za budúcnosť našej planéty a všetkých jej obyvateľov.

Eva Siracká (2008)

Prezidentka Ligy proti rakovine, získala poctu za jej obetavú prácu a osvetu, ktorú sa už roky snaží v boji proti tejto zákernej chorobe dostať do širokého povedomia.

Martin Strel (2007)

Slovinský ultramaratónsky plavec, ktorý svojimi výkonmi chce predovšetkým propagovať posolstvo ochrany našej planéty a posolstvo čistých riek, čistej vody a priateľstva. Ako prvý človek preplával Amazonku. Má niekoľko zápisov v Guinnessovej knihe rekordov.

Monacké knieža Albert II. (2006)

Stojí na čele Nadácie Za osobnú zaangažovanosť v ochrane životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. Svojou expedíciou na Severný pól poukázal na negatívne dôsledky globálneho otepľovania planéty.

Nicole a Serge Roetheli (2005)

Švajčiarsky manželský pár, ktorý prostredníctvom vyše 40.000 km dlhého behu na piatich kontinentoch pomáhal chorým deťom a bojoval za ich práva.

Juraj Hraško (2004)

Významný pedológ, akademik Slovenskej akadémie vied, ex-minister životného prostredia a veľvyslanec Slovenskej republiky vo Švajčiarsku. V 90-tych rokoch predseda medzinárodnej poroty Festivalu a neskôr predseda Festivalového výboru.

Václav Havel (2003)

Exprezident Českej a Slovenskej federatívnej republiky, exprezident Českej republiky, osobne si prevzal poctu Ekotopfilmu pri prehliadke filmov v Prahe 18. novembra 2003, za účasti významných predstaviteľov kultúrneho a spoločenského života.

Günter Verheugen (2002)

Komisár Európskej komisie pre rozšírenie Európskej únie.

Al Gore (2001)

Exviceprezident USA, významný predstaviteľ enviromentálnch kruhov v USA.

Svend Auken (2000)

Minister životného prostredia Dánskeho kráľovstva.

Ivan Bella (1999)

Prvý slovenský letec – kozmonaut.

Jacques Yves Cousteau (1998)

Legendárny objaviteľ podmorského „sveta ticha“, významný francúzsky vedec, svetoznámy ochranár a autor viac ako stovky dokumentárnych filmov.