Kategória A

Katalóg filmov

Kategória A: Za poznaním prírody

Prírodopisné filmy informačno-zábavného charakteru, ktoré kreatívnym spôsobom skúmajú ekosystémy a ich obyvateľov (ľudí, flóru, faunu). Poukazujú hlavne na vzťah medzi obyvateľmi Zeme a ich životným prostredím, s dôrazom o snahu zachovať si svoju pozíciu a aj naďalej napredovať.

A5454: PRÍVETIVÁ HORA – NA ÚPÄTÍ ÁLP / Rakúsko 2022

Tento dokumentárny film predstavuje jednu z druhovo najbohatších oblastí Európy – podhorie Álp. Zvieratá všetkých druhov sa tu stretávajú v dvoch svetoch.  Krajinou sa potulujúce jelene, v dážďi tancujúce sovy, fanaticky poriadkumilovné ďatle a súboj dôvtipu medzi sojkami a veveričkami. Prevedú nás rozprávkovou krajinou od divokých vresovísk roviny až po mierne horské svahy Álp.

Réžia: PATRICK CENTURIONI

Dĺžka: 50 min

Jazyk: anglický

A5466: SILA TRADÍCIE / Taliansko 2022

Tento silne poetický film rozpráva o tradičnom chove oviec, ktorý je typický pre oblasti Brescia a Bergamo. Môžeme tak ho tak nepriamo zažiť a prebudiť zabudnuté povedomie o dôležitosti našich tradícií.

Réžia: ALESSANDRO MILINI

Dĺžka: 52 min

Jazyk: taliansky

A5604: VALTELLINA, EURÓPSKA PRÍRODA / Taliansko 2022

V Alpách sa nachádza miesto, kde sa Stredozemné more stretáva s boreálnymi rašeliniskami severnej Európy. A tak tu vedľa seba žijú druhy z odlišných biotopov. Výnimočné krajiny, od nížin až po ľadovce, sú od seba vzdialené len pár krokov. Bohatú biodiverzitu, však ohrozuje á človek, ale zároveň ju aj urputne bráni sieť chránených území, ktoré je potrebné čoraz viac prepájať. Takéto je miesto menom Valtellina, kde sa spája európska príroda.

Réžia: MARCO TESSARO

Dĺžka: 22 min

Jazyk: taliansky

A5869: ŽIVOT NOSOROŽCA / Nemecko 2022

Šok z prvých kvapiek dažďa na koži mláďaťa nosorožca; rohy, ktoré môžu byť buď jemné, alebo spôsobovať vážnu bolesť. Suchá, predátori, akrobacia pri párení…  Život nosorožca je od začiatku plný prekvapení, ale aj hlbokých sociálnych väzieb. Taký je aj blízky vzťah medzi Malajkou a jej synom Eliasom. Už roky sú nerozluční. Malajka je však tehotná. Keď konečne začne rodiť, nič už nie je také ako predtým. Zažite ich príbeh…

Réžia: ROSIE KOCH, ROLAND GOCKEL

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický

A6074: STRÁŽCOVIA / Čile 2022

Toto je príbeh antarktického života, ktorý sa snaží prispôsobiť klimatickým zmenám. Rastliny a živočíchy bojujú v prvej línii globálneho otepľovania, zatiaľ čo skupina vedkýň ich skúma, aby sme sa mohli pokúsiť tieto ekosystémy zachrániť.

Réžia: ROSARIO JIMÉNEZ-GILI

Dĺžka: 47 min

Jazyk: anglický / španielsky

A6096: DIVOKÝ VÝCHOD POĽSKA / Nemecko 2022

Východné Poľsko je jedným z posledných divokých regiónov Európy. Zubry žijú v pralesoch Białowieża na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom. Biebrzanská nížina tvorí najväčší národný park v Poľsku a je mimoriadne cenná pre bobry, vydry a nespočetné množstvo vodného vtáctva. To, koľko priestoru poskytneme zvieratám divokého východu Poľska a aká bude ich budúcnosť, závisí takmer výlučne od ľudí.

Réžia: JENS WESTPHALEN, THORALF GROSPITZ

Dĺžka: 50 min

Jazyk: anglický

A6116 NEDOKONALÝ DOKONALÝ SVET / Kanada 2022

Ohromný prekvapujúci  vizuálny výskum hmoty v rôznych stavoch mikrobiálnej premeny kladie základné otázky o komplikovaných vzťahoch ľudských kultúr s inými druhmi. Film sa začína univerzálnym momentom sklamania: napriek všetkej snahe sa naše jedlo pokazilo! Ale namiesto toho, aby sme sa znechutene odvrátili, pozrime sa bližšie k zvyčajne skrytému svetu rozkladu, vďaka pozoruhodnej techniky časozberu. Rozvíja širší príbeh o tom, ako si ľudia vytvárajú kategórie pre svet okolo nás, ktoré môžu byť obmedzujúce. Skúma (a spochybňuje) pojmy ako skazu, kvas, kompost a hnilobu, pričom nabáda divákov, aby tieto kategórie a s nimi spojené binárne kategórie postupne rozložili. Ako naznačuje názov filmu, všetci sa skladáme zo vzťahov, ktoré prekračujú tieto binárnosti; všetci sme nedokonale dokonalí.

Réžia: JOEL PENNER, ANNA SIGRITHUR

Dĺžka: 20 min

Jazyk: anglický

A6247: ČAROVNÉ MOMENTKY Z PRÍRODY / Nemecko 2021

Pozrite si prírodu novými očami! Jedinečné správanie zvierat, brilantné super spomalené zábery a úžasné časozberné zábery nám umožnia ponoriť sa do neznámeho sveta, kde je každý okamih pastvou pre zmysly.  Príroda je plná prekvapení, ktoré však príliš často unikajú nášmu vnímaniu. Úžasné správanie zvierat sa často odohráva v skrytosti a prebieha tak rýchlo, že ho sotva dokážeme postrehnúť. Film Christiana Baumeistera odhaľuje to, čo zostáva ľudskému oku skryté. Najmodernejšia kamerová technológia, pôsobivé super spomalené zábery a úžasné časozberné zábery až čarovne zachytávajú zubáče, zajace poľné, netopiere a iné živočíchy v mimoriadnych okamihoch. Pastva pre zmysly a nezabudnuteľný filmový zážitok pre celú rodinu.

Réžia: CHRISTIAN BAUMEISTER

Dĺžka: 50 min

Jazyk: anglický

A6250: DIVOKÁ ARGENTÍNA – KRAJINA VODY / Nemecko 2022

Voda formuje severnú Argentínu a vytvára raj pre jedinečné voľne žijúce živočíchy. Či už sú to rýchle dážďovníky, ktoré sa preháňajú ponad záplavové vody vodopádov, žaby svietiace v tme, roztomilé rodinky nosáľov  v podraste alebo mohutné anakondy na love. Argentínske mokrade ukrývajú mnoho zázrakov. Film, v nádherných záberoch, oslavuje na vodu bohatý sever Argentíny ako jedinečné miesto biodiverzity, a zároveň ukazuje aj to, ako ohrozujú sucho a požiare tento krehký ekosystém.

Réžia: CHRISTIAN BAUMEISTER, MORITZ MAYERLE

Dĺžka: 50 min

Jazyk: anglický

A6319: ŽIVOT NA OSTROVE MOHÉLI / Slovensko 2023

Dokumentárny film o ľuďoch a ich spolužití s prírodou. Príbeh o komorskom ostrove Mohéli vo východnej Afrike.  Cesta suchozemskými a morskými ekosystémami tohto neznámeho ostrova, na ktorej sa stretávame s miestnymi obyvateľmi, skúmame ich vzťah k okolitej prírode a odhaľujeme životne dôležité problémy, ktorým čelia. Od straty vody, znečistenia, odlesňovania až po nadmerný rybolov.  Problémy, ktoré musia tieto komunity riešiť, sú vážne, existujú však riešenia, pomocou ktorých môžu obnoviť rovnováhu. Vďaka kombinácii znalostí miestnych obyvateľov a výskumu francúzskych vedcov sa diskutuje o nových spôsoboch, ako pomôcť obnoviť a zachovať miestne morské ekosystémy a zároveň udržať miestne komunity.

Réžia: MARTIN KOVÁČ, RICHARD KREBS

Dĺžka: 65 min

Jazyk: slovenský

A6505 – MOTÝLE SLOVENSKA – MESTÁ A ZÁHRADY / Slovensko 2022

Toto je posledný – štvrtý film zo série Motýle Slovenska. Predstavíme vám druhy motýľov a nočných motýľov, ktoré žijú v našich mestách a záhradách. Väčšina druhov bojuje s rastúcou populáciou ľudí.

Réžia: MARTIN JAGELKA

Dĺžka: 29 min

Jazyk: slovenský

A6673: MOJE ŠELMY - EURÓPA / Francúzsko 2022

Európa je určite posledným miestom, kde by ste očakávali stretnutie s divokými druhmi mačkovitých šeliem. A to z dobrého dôvodu, pretože ich populácia v 20. storočí prudko klesla. Vďaka jedinečným ochranárskym iniciatívam sa však vrátili! Spoznajte intímny život rysov španielskych, divokých mačiek a ďalších mačkovitých šeliem v neobvyklých prostrediach, od suchých močiarov Andalúzie až po aktívne sopky Kanárskych ostrovov.

Réžia: BERTRAND LOYER

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, francúzsky, španielsky

A6680: KORENE - ZÁZRAK POD ZEMOU / Nemecko 2021

Korene tvoria viac ako polovicu hmotnosti rastliny, a pritom sú väčšinou neviditeľné. Ich zvláštne schopnosti môžu nám ľuďom pomôcť vyrovnať sa s problémami klimatických zmien a ochrany životného prostredia.  Práve táto neviditeľná časť rastliny má potenciál pomôcť nám vyriešiť niektoré z najnaliehavejších problémov súčasnosti: zabezpečiť potraviny pre rastúcu svetovú populáciu, zastaviť klimatické zmeny a získavať dôležité zdroje z pôdy, ako sú vzácne zeminy a to spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Réžia: STEFANIE FLEISCHMANN, CHRISTINA GANTNER

Dĺžka: 44 min

Jazyk: anglický, nemecký

A6681: O LÁVE A ŽIVOTE – VÝBUCH SOPKY NA LA PALME / Nemecko 2022

Príbeh o sopkách nie je len o ničení, ale aj o evolúcii. Tento dokumentárny film sleduje výbuch sopky na zelenom ostrove v Atlantickom oceáne, La Palma, ku ktorému došlo v septembri 2021. Sleduje vedcov v teréne, ktorí sú zblízka svedkami vzniku novej geologickej epochy.  Ako sa na povrch dostáva nový život, nové druhy živočíchov a rastlín, ktoré sa udomácňujú a prispôsobujú sa, tak sa najväčšia a najničivejšia sopečná erupcia v Európe za posledných päť storočí stáva vzácnou príležitosťou zažiť históriu Zeme v procese tvorby.

Réžia: MARCUS LENZ

Dĺžka: 52 min

Jazyk: nemecký

A6683: MOTÝLIE PROJEKTY – EURÓPA / Nemecko 2021

Motýle a mory. Pôvabné a krásne, poletujúce a vznášajúce jarnou a letnou oblohou. Ich jemné choreografie oslnivých farieb patria k najúžasnejším v živočíšnej ríši. Ich krása, však nie je to jediné, čo môžu ponúknuť. Cez objektívy výkonných mikroskopov vedci objavujú geniálne poklady a nečakané tajomstvá, ktoré môžeme využiť a aplikovať na to, aby bol náš svet lepší a udržateľnejší. Tento film je cestou do nanorozmerného sveta motýľov, z high-tech svetových laboratórií až do najhlbších lesov a levanduľových polí, kde sa stretnete s úžasnými druhmi motýľov.

Réžia: PIERRE BRESSIANT

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, nemecký

A6684: AKO PREŽIŤ V SKLENÍKU ZEM – OCEÁNY / Nemecko 2022

Zem existuje už viac ako 4 miliardy rokov, klimatické zmeny existovali vždy. V minulosti prebiehali pomalšie, napriek tomu sa nie všetky živé bytosti dokázali prispôsobiť novým podmienkam. Stojíme na prahu nového horúceho obdobia, ktoré Zem rýchlo a zásadne mení. Vedci skúmajú históriu Zeme, aby zistili, ako môže vyzerať budúcnosť našich ekosystémov v budúcnosti.

Réžia: FLORIAN BREIER       

Dĺžka: 53 min

Jazyk: anglický, nemecký

A6685: AKO PREŽIŤ V SKLENÍKU ZEM – CIVILIZÁCIA / Nemecko 2022

Naša planéta sa zohrieva rýchlejšie a výraznejšie, ako je dobré pre živočíchy a rastliny na súši, v oceánoch a pre nás ľudí. Aby vedci zistili, aká môže byť naša budúcnosť, či sa dokážeme prispôsobiť a aký by bol život na horúcej planéte, hľadajú dôkazy z minulých horúcich období v histórii Zeme. Jednou z najrýchlejších a najsilnejších tepelných udalostí všetkých čias bolo tepelné maximum paleocénu a eocénu pred 56 miliónmi rokov.

Réžia: TILMAN WOLFF

Dĺžka: 53 min

Jazyk: anglický, nemecký

A6686: ALJAŠSKÍ OBRI / Nemecko 2022

Medvede grizly na Aljaške sa prispôsobujú meniacemu sa prostrediu. Tento dokumentárny film ukazuje, ako sú najväčšie medvede hnedé, na ostrove Kodiak, hlavnými protagonistami fascinujúcej interakcie v zložitom ekosystéme. Ich prežitie výrazne závisí od hojnosti a rozmanitosti divokých lososov, ktoré sú ich hlavným zdrojom potravy. Klimatické zmeny narúšajú rovnováhu, ktorá existovala tisíce rokov. Grizly v iných častiach Aljašky sa tiež prispôsobujú čoraz väčším zmenám vo svojom prostredí.  Film sa zameriava na život niekoľkých medvedích rodín a sleduje ako týmto novým výzvam čelia.

Réžia: JÜRGEN HANSEN, SIMONE STRIPP

Dĺžka: 52 min

Jazyk: nemecký

A6813: BYTOSŤ / Poľsko 2022

Základné posolstvo filmu je obsiahnuté v krátkom slogane: „Stromy treba opatrovať, nie rúbať“.  Je to v životnom záujme ľudí aj celého ekosystému.  Rozprávanie filmu sa zameriava na zobrazenie jedinečného, takmer emocionálneho vzťahu medzi konkrétnou osobou – „stromovým chirurgom“ – a jeho „stromovými pacientmi“. Týmto konkrétnym lekárom je Marek Kubacki, ktorý sa už viac ako 30 rokov stará a zachraňuje staré, často monumentálne stromy, ktorým hrozí výrub v dôsledku rôznych poškodení a procesov starnutia. Film je intímnym pohľadom na strom ako živú bytosť.

Réžia: JACEK SCHMIDT

Dĺžka: 44 min

Jazyk: poľský

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky