V apríli Ekotopfilm Tour 2024 navštívi 5 českých miest, predstavuje ekologické témy prostredníctvom inšpiratívnych filmov.

EKOTOPFILM TOUR 2024 prináša neopakovateľný zážitok priamo do piatich českých miest. Tento inšpirujúci filmový festival, ktorý sa uskutoční od 15. do 19. apríla 2024, osvetľuje kritické otázky životného prostredia prostredníctvom mimoriadnej kolekcie dokumentárnych filmov z celého sveta, vrátane zapojených krajín ako Kolumbia, Nigéria, Filipíny, Poľsko, Česko, Slovensko a iné. Táto akcia ponúka pohľad na kľúčové výzvy v ochrane našej planéty a povzbudzuje k diskusii a hľadaniu riešení.

Dopoludnie patrí bloku pre deti, kde sa prostredníctvom vybraných filmov budú môcť oboznámiť s aktuálnymi ekologickými problémami. Táto časť festivalu zahŕňa animované a krátke filmy, ktoré zasväcujú mladšie generácie do tém ako znečistenie, strata biodiverzity, fast fashion, obchod s exotickými zvieratami, klimatická zmena a iné. Spoločne ukazujú, ako môžeme každý prispieť k pozitívnej zmene. Okrem toho je súčasťou bloku film na tému evolúcie tropických pralesov a príbeh o úspešnom vrátení rysieho mláďaťa do prírody. Pre starších žiakov je pripravený film o ochrane zvierat v súčasnom africkom pralese.

Večerný program rozširuje myšlienky svojou ponukou filmov pre širokú verejnosť, o dokument o poslednom divokom regióne Európy, cez AI vyrobený dystopický film, až po príbeh z afrického ostrova Mohéli. Inšpiratívna je tiež prednáška od Tomáša Šmátralu  z Justice for Nature, ktorá poskytne hlbší pohľad na biodiverzitu Kostariky.

Termíny EKOTOPFILM TOUR 2024 V ČR:
15. apríla – Ostrava, Kulturní dům K-TRIO
16. apríla – Český Tešín, Kino Central
17. apríla – Třinec, Kino Kosmos
18. apríla – Karviná, Kino Ex
19. apríla – Frýdek-Místek, Kino FM, Galerie FM

Organizátori: Spolek pro ekologii a udržitelný rozvoj, TUR, Stowarzyszenie Rotunda

Ďakujeme za podporu: Kultúra FM, Kino Kosmos

Celý tento projekt je spolufinancovaný vládou Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom vyšehradských grantov z International Visegrad Fund. Táto podpora zdôrazňuje poslanie fondu v presadzovaní myšlienok udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe, čo je kľúčové pre dosiahnutie cieľov festivalu.

Viac informácií o projekte nájdete v sekcii FILM FESTIVALS V4