Junior festival

Enviromentálna výchova žiakov

50
miest na Slovensku
60000
žiakov ročne
8
Filmov
1000000
informácií a
podnetov
Akú planétu prenecháme deťom?
Z každej strany počúvame o hroziacich environmentálnych hrozbách. Odpočítavame čas, ktorý strávime na Zemi, lúčime sa s ohrozenými druhmi. Kto nás zachráni? Ak chceme katastrofálnym predpovediam čeliť, mali by sme sa zamerať na výchovu detí. Junior festival, ktorý prebieha v rámci festivalu a tour v dopoludňajších hodinách, sa už od roku 2001 snaží žiakov vzdelávať a motivovať, aby sa ich správanie uberalo smerom k trvalo udržateľnému rozvoju. Naším cieľom je deti inšpirovať, aby sa k životnému prostrediu správali zodpovedne.

Projekt Junior festival je jedinečná súčasť festivalu so špeciálnym programom pre žiakov a študentov základných a stredných škôl.

Do vybraných miest Slovenska prinášame reálnu environmentálnu výchovu. Našou snahou je pútavou formou deti inšpirovať a nabádať ich k zodpovednejšiemu správaniu a lepšiemu vzťahu k životnému prostrediu. Snažíme sa o to pomocou filmového plátna a zábavných sprievodných aktivít.

Počas jari 2022 máme pripravený pre junior festival sprievodný program:

Slovenská divoká príroda

Rozprávanie o dôležitosti a kráse divokej prírody a jej zvieracích obyvateľoch. Cieľom prednášky je priblížiť mladej generácii ekosystém lesa mierneho pásma. Žiaci sa dozvedia o význame predátorov v našej krajine a ich nenahraditeľnej úlohe v prírodnom spoločenstve. Nahliadneme do života vlka dravého, rysa ostrovida alebo medveďa hnedého a zbavíme sa zbytočných strachov a predsudkov voči týmto fascinujúcim šelmám.
Prezentáciou vás prevedie Tomáš Šmátrala z organizácie Prales deťom.

Čo straší v kanáloch?
Počuli ste niekedy o tukovej príšere? Pozreli sme sa na to, čo straší v kanalizácii. Nie, nie je to netvor. Najväčšie problémy kanalizácii spôsobuje človek. Vlhčené utierky, olej, zvyšky jedla, kontaktné šošovky, či lieky a chemikálie nepatria do toalety, aj keď je to odpad. Ale ako sa ho správne zbaviť?

Čistá, či špinavá?
Animovaná online prezentácia hovorí o najčistejšej forme energie, ktorú dokáže človek vyrobiť. Elektrina nám uľahčuje život, ale prináša aj problémy. Pozrite si proces výroby elektrickej energie a jej cestu až do domácností. Ako prenášame elektrický prúd? Viete kam vedú káble z vašej zásuvky? Ktoré elektrárne majú najnižšiu a najvyššiu uhlíkovú stopu? Aké sú prírodné zdroje, ktoré vie ľudstvo využiť. Na tieto otázky si odpovieme s Gaiou z Energolandu.

 

Festival organizujeme v kinosálach. Ak máte záujem zapojiť aj vašu školu – ozvite sa nám!

Je prispôsobený vekovej skupine detí, pričom je rozdelený na tri bloky pre prihlásených žiakov 1. stupňa základných škôl, 2. stupňa základných škôl a stredných škôl.

Junior festival prebieha v doobedných hodinách, pre každý blok je vyhradených 60 minút. Prvú polhodinu tvorí filmový program, druhú sprievodné aktivity.

Prihlasovanie škôl

Účasť na festivale je podmienená prihlásením sa a potvrdením zo strany organizátora.

Martin Šustek   junior@ekotopfilm.sk   +421 902 500 776

Základné informácie

 

Junior festival je rozdelený do 3 blokov. Každý blok má 60 minút. 30 minút tvorí filmový a 30 minút sprievodný program.

Filmový program obsahuje inšpiratívne krátke filmy, ktoré svojim príbehom a myšlienkou rozprávajú mladej generácii posolstvá ochrany prírody, podpory ekológie a ochrany životného prostredia.

Sprievodné aktivity – naši festivaloví partneri odprezentujú deťom hravou, interaktívnou formou svoje posolstvá, myšlienkami totožné s filmovým programom. Sprievodný program prebieha priamo v kinosále hneď po premietnutí filmov.

Deti prichádzajú v stanovenom čase, v skupinách v sprievode svojich učiteľov.

Filmový program 2022

1. stupeň základných škôl

Zvláštny zločin pána Jaya (2020) , 11′, slovenský dabing
Bo a smeti (2021) 14‘, slovenský dabing
Ekosystém plastov (2020), 2’, slovenský dabing>

2. stupeň základných škôl

Zelený strom (2021), 3′, slovenský dabing
List (2021) 2‘, slovenský dabing
Svet a ja (2021), 1,5’, slovenský dabing
Zvláštny zločin pána Jaya (2020) , 11′, slovenský dabing

Stredné školy

Prázdniny až na dno (2021), 5′, slovenský dabing
Fakty o klíme (2021) 3‘, slovenský dabing
Zvláštny zločin pána Jaya (2020), 11’, slovenský dabing
Zelený strom (2021), 3’, slovenský dabing
Ekosystém plastov (2020) 2’ – slovenský dabing

Práve naši potomkovia, naša mladá generácia sú často motiváciou, prečo sa k tejto planéte správať šetrne a zároveň sú to oni, ktorým je potrebné túto myšlienku vštepovať, aby ju aj oni raz odovzdali ďalej. Čo s nimi bude je rovnako v našich ako i v ich rukách, preto je dôležité, aby túto myšlienku aj oni sami raz šírili. Sme radi, že prostredníctvom nášho Junior festivalu môžeme priniesť množstvo motivačných myšlienok a podnetných informácii práve pre deti a mládež.