Kategória D

Katalóg filmov

Kategória D: Krátke filmy

Krátke filmy na zamyslenie a inšpiráciu zamerané na ekológiu, prírodné vedy, environmentálne problémy a udržateľnosť. Reklamné spoty a filmy neakceptujeme.

D5447: MRAVCE / Srí Lanka 2021

Tento krátky film zachytáva dôkladnú prácu kolónie mravcov. Bez ohľadu na pochmúrny dážď, či pálivé slnko mravce spoločne pochodujú, aby si vytvorili útulný domov.  Film vznikol počas pandémie, keď boli zavedené opatrenia a zákazy cestovania. Video vzniklo v záhrade, natočené na iPhone (v prípade potreby bol použitý mikroobjektív). Po piatich mesiacoch vzniklo tri hodiny záznamu, ktorý bol spracovaný do šesťminútového videa.

Réžia: AMANDA JAGODA

Dĺžka: 6 min

Jazyk: anglický

D5661: INDIGENIUS LOCI / Grécko 2022

Film INDIGENIUS LOCI skúma rozhranie človeka a prírody. Vasilis Fourkiotis, hĺbkový ekológ, pastier a sociológ, kráča po krajine svojich predkov ponorený do duchovných úvah o postmodernom svete.

Réžia: VICKY MARKOLEFA

Dĺžka: 12 min

Jazyk: grécky

D5804: ZOSTUP DO PODZEMIA / Turecko 2022

Bucakalan Sinkhole sa nachádza v okrese Akseki v Antalyi. Prepadlina s celkovou hĺbkou 345 metrov. Má titul najdlhšieho samostatného prepadu s dĺžkou 305 metrov.

Réžia: EREN AYBARS ARPACIK

Dĺžka: 7 min

Jazyk: turecký

D5875: ŠŤASTNÉ VAJÍČKA / Poľsko 2022

Krátky animovaný film, ktorý zobrazuje osud dvoch jednodňových mláďat. Film odhaľuje málo známe a kruté praktiky vaječného priemyslu.

„Happy Eggs“ is a short animated cartoon depicting the fate of two one-day-old baby chicks. The film uncovers the little-known and cruel practices of the egg industry.

Réžia: STANISŁAW MACIEJEWSKI

Dĺžka: 3 min

Jazyk: anglický

D6199: DUŠE V OHROZENÍ / Malajzia 2022

Krátky dokumentárny film, ktorý ukazuje krásu prírody, divoké tvory žijúce na území, na ktoré má zálusk developer.

Réžia: JANET XIN TING CHANG

Dĺžka: 10 min

Jazyk: anglický

D6322: BREARTH POSLEDNÝ NÁDYCH ČLOVEKA NA ZEMI / Španielsko 2022

Evolučná cesta kontaminovanou ľudskou dystopiou plnou plastového odpadu, ktorý vás dusí.  Budúcnosť je prítomnosť. Zem umiera. Ľudská bytosť sa rozkladá a recykluje, materiál podliehajúci skaze až do súčasnosti… Experimentálny animovaný film vytvorený pomocou vizuálov generovaných umelou inteligenciou, ktorý vám vyrazí dych.

Réžia: JULIO DEL ALAMO

Dĺžka: 2 min

Jazyk: anglický

D6442: AKO RYBA / Francúzsko 2022

Nemáte pocit, že celý váš život už bol napísaný? Takúto otázku si kladie táto malá reklama, ktorá sleduje život makrely od jej života v oceáne až po jej balenie v supermarkete.

Réžia: ADRIEN BLANCHARD, THÉOPHILE FARANT, MATÉO GROSSI, PABLO JEGADO

Dĺžka: 1 min

Jazyk: anglický

D6472: OÁZA PRE MÁJKY / Rakúsko 2022

Film, ktorý poukazuje na dôležitosť ochrany biotopov a ekosystémov májok. Ilustruje životne dôležitú úlohu, ktorú tieto chrobáky zohrávajú vo svojom ekosystéme, a vplyv, ktorý by mala strata ich biotopu na okolitú divú prírodu. Slúži ako výzva k akcii na ochranu týchto druhov a ich jedinečného biotopu, pripomína divákom dôležitosť ochrany a zachovania našej prírody a význam bližšieho pohľadu na často prehliadaný svet hmyzu.

Réžia: VALENTIN BLÜML

Dĺžka: 7 min

Jazyk: anglický

D6573: PAVÚČIAK NA PREDAJ / Holandsko 2020

Film o tom, ako sa kradnú mláďatá opice pavúčiaka. Pytliaci zabijú jeho matku, otca, bratov, sestry, strýkov, tety a ostatných členov skupiny, ktorí sa im postavia do cesty.  Keby ste vedeli, aká je skutočná cena za to, že chcete alebo už vlastníte mláďa opice pre vlastné potešenie, aj tak by ste ho chceli?   Ak naozaj potrebujete chlpatého kamaráta, pozrite sa do miestneho útulku, či tam nie sú psy a mačky v núdzi, domestikované plemená, ktoré sa vyvíjali spolu s nami, nie divoké a ohrozené zvieratá, ktoré tých pár ostrovov divočín, čo ešte zostali potrebuje na prežitie. Les bez biodiverzity je ťažšie chrániť ako ten, v ktorom je. Každý druh sa počíta.

Réžia: MICHAEL SANDERSON, ANA LUISA SANTOS

Dĺžka: 4 min

Jazyk: anglický

D6642: SUPER BACILY / Kórea 2022

Prázdnota masovej výroby a konzumného spôsobu života poháňaného zábavou v priemysle.  Makroskopické pozorovanie života nás ľudí, najsmrteľnejšieho vírusu pre Zem.

Réžia: CIO PARK

Dĺžka: 3 min

Jazyk: anglický

D6831: ZLATÉ LESY JUŽNEJ AFRIKY / 2022

Dĺžka: 14 min

D6866: KEĎ SPOZNÁŠ PLASTY, NEBUDÚ ŽIADNE PLASTY / India 2020

Všetci vieme, že plasty sú zlé. Ale máme vôbec predstavu, ako veľmi? Pozrime sa na niekoľko čísel. India denne vyhodí približne 15 00 ton plastov. To sa rovná približne 27 lietadlám A380 – najväčšiemu osobnému lietadlu na svete. A teraz si to predstavte za 1 rok. Je to 9 778 lietadiel A380. A 97 780 A380 za 10 rokov…

Réžia: ARJUN BHAGAT

Dĺžka: 4 min

Jazyk: anglický

D6871: LA LIXEIRA (SMETISKO) – DÔSTOJNOSŤ NEVIDITEĽNÝCH / Taliansko 2022

Maputo, hlavné mesto Mozabimque, má jeden alebo možno dva milióny obyvateľov.  V Mapute, nie presne v centre mesta, či dokonca na jeho okraji, sa nachádza oblasť nazývaná štvrť skládok, La Lixeira. Skládka je metafyzickým scenárom, metaforou nášho sveta, tak asepticky moderného, akousi obrátenou utópiou nášho osudu.  V týchto nových baniach modernizmu si razí cestu asi 700 rodín. La lixeira je miesto, kde sa hmatateľný a nehmatateľný odpad, ľudský odpad, spájajú do vizuálneho skratu. Človek sám je redukovaný na odpad. Je to paradigma ekonomickej, sociálnej a existenciálnej topografie našej Zeme.

Réžia: GUIDO GALANTE, ANTONIO NOTARANGELO

Dĺžka: 12 min

Jazyk: taliansky

D6972: INTERBEING / Spojené Kráľovstvo 2022

Otec, paralyzovaný obrovskou klimatickou zmenou a pocitom bezmocnosti, ktorý prináša, prežíva existenciálnu krízu. Vďaka nej objaví koncept Interbeing – filozofiu, ktorá nás znovu spája s prírodným svetom. Tento princíp je veľmi dôležitý, ak chceme pomôcť nášmu životnému prostrediu zotaviť sa a obnoviť rovnováhu medzi človekom a prírodou. Bez neho bude ľudstvo naďalej z našej planéty len brať a nikdy jej nič nevráti.

Réžia: BEN SINCLAIR

Dĺžka: 4 min

Jazyk: anglický

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky