Kategória C

Katalóg filmov

Kategória C: O čom treba hovoriť

Filmy o aktuálnych ekologických problémoch a krízach, o ich dopade na životné prostredie a kultúru v globálnom či lokálnom rozmere. Problémy môžu byť výsledkom prírodných javov napr. klimatické zmeny, sucho, búrky, záplavy či zemetrasenia, alebo môžu byť výsledkom aktivít človeka napr. nárast populácie, ničenie životného prostredia, drancovanie prírodných zdrojov či zlé hospodárenie s odpadmi, atď.

C5399: ZA OLIVOVÝM HÁJOM / Turecko 2022

Dokument o boji, aby sa Akbelenský les nepremenil na ťažobnú oblasť vyrozprávaný samotnými aktérmi, dedinčanmi, ktorí držia stanovú hliadku.

Réžia: MERVAN SERHAT SARIŞIN

Dĺžka: 20 min

Jazyk: turecký

C5701: AÇAÍ PARAU / Brazília 2022

Pán Deurival má 73 rokov a každý deň vylieza na vysoké stromy açaí, aby nazbieral jeho plody. Dnes je novým zlatom Amazónie dobytok a sója, ale açaí, obklopené neukojiteľnou vášňou a silným kultúrnym zázemím, môže byť výnimkou v drancovaní najväčšieho dažďového pralesa sveta. Film sleduje ľudí žijúcich v okolí tejto rastliny v štáte Pará v Brazílii a to ako sa tradičné lokálne ovocie stáva globálnym produktom.

Réžia: BOROMIR BOGUMIL

Dĺžka: 32 min

Jazyk: portugalský

C5771: ČO JE TO DIVOČINA? / Nemecko 2022

Film sa zaoberá tým, čo vlastne divoká príroda je. Naučíme sa, že najväčšia biodiverzita je tam, kde sú súčasťou biotopu veľké voľne sa pasúce zvieratá. Druhovo bohatá fauna veľkých zvierat, ktorá tu kedysi existovala, však z Európy zmizla s príchodom moderného Homo sapiens Domáce zvieratá, ak sa pasú v správnom počte a ako náhrada za vyhynuté veľké bylinožravce, vykonávajú identické služby „ekosystémového inžinierstva“. Je to príležitosť pre našu budúcnosť, a to nielen preto, že sa ukázalo, že divoké pastviny akumulujú viac uhlíka ako samotné lesy.

Réžia: JAN HAFT

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický

C5990: SEYFE / Turecko 2022

Dokumentárny film Seyfe rozpráva príbeh o tom, ako sa raj v Anatólii zmenil na peklo. Staňte sa svedkami smútku našich jazier, ktoré boli brutálne zničené, smútku vtákov, ktoré z hory prinášajú svoje mláďatá do jazera a s ťažkým srdcom odlietajú späť, pretože tam nie je voda, smútku plameniakov, ktorých mená zostali v ľudových piesňach, a smútku dedinčanov, ktorí oplakávajú jazero porovnávajúc ho s ich vlastnými životmi… Ak nesprávna politika vysušila vodu, dá sa tento proces zvrátiť správnou politikou? Prečo nie? Ako? Odpovede na tieto otázky poskytujú odborníci.

Réžia: ÖZER AKDEMIR

Dĺžka: 34 min

Jazyk: turecký

C6072: DAŽĎOVÝ PRALES BUDÚCNOSTI / Česká republika 2022

Druhý najväčší prales na planéte dnes čelí mnohým hrozbám v podobe odlesňovania, nadmerného lovu a pytliactva. Skupina českých zoológov sa vydáva do odľahlých častí Konžského pralesa, aby zmapovala jeho biodiverzitu a prispela k ochrane biologicky významných oblastí. Na tomto pozadí sa divák dozvie, čo je „bushmeat“, ako funguje tradičný lov zvierat a ako môžeme bojovať proti nelegálnemu pytliactvu.

Réžia: MICHAL GÁLIK

Dĺžka: 27 min

Jazyk: český

C6159: ŽRALOK TISÍCICH MIEN / Nemecko 2022

Povráva sa, že niektorí rybári v Indonézii majú veľmi zvláštny vzťah s morskými obrami. Tím podmorských filmárov a fotografov sa vydáva so svojimi kamerami mimo známe miesta, hlboko do neprebádanej oblasti v Indonézii, aby tu objavili novú populáciu žralokov veľrybích.  V magickej hlbočine sa dostanú k živočíchom veľmi blízko a vyrozprávajú nám vzácny príbeh o mierovom spolužití ľudí a žralokov – príbeh, z ktorého si môžeme niečo odniesť.

Réžia: HENDRIK SEBASTIAN SCHMITT

Dĺžka: 18 min

Jazyk: anglický

C6218: NOVÁ ZEM – KALINAŽSKÝ SEN / Nemecko 2022

Už 500 rokov počúvame o mýte o vyhynutí pôvodných obyvateľov Karibiku. Tento dokumentárny film sa vydáva na ostrov Dominika, aby vyrozprával skutočný príbeh posledných žijúcich pôvodných obyvateľov Malých Antíl, ktorí už celé generácie žijú v chránenej komunite na území Kalinago. Súčasná populácia sa odhaduje na približne 3 000 ľudí.  Príbeh sa odvíja okolo života ctihodného ministra Coziera Fredericka ako prvého zástupcu Kalinagov v národnej vláde Dominikánskej republiky a v OSN, ktorý sa usiluje o zlepšenie sociálno-ekonomických podmienok, zachovanie a propagáciu kultúrneho dedičstva obyvateľov územia Kalinago.

Réžia: TOM HEINEMANN, TEDDY DWIGHT FREDERICK

Dĺžka: 35 min

Jazyk: anglický

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky