Kategória B

Katalóg filmov

Kategória B: Úspešné príbehy

Filmy o jednotlivcoch alebo skupinách a ich snahe o udržateľnosť životného prostredia. Ich úspech je výsledkom zmeny postoja, správania alebo technologického riešenia. Filmy by mali predstavovať nové aktivity, projekty, či nové technológie, ktoré sú úspešným riešením ekologických problémov a kvality života.

B5406: PEPEDRILO / Mexiko 2021

Pepedrilo je film o človeku a jeho zvláštnom spojení s prírodou, ktoré stelesňuje starostlivosť a ochrana krokodílej rezervácie, ktorej stabilita je každým dňom ohrozovaná činnosťou ľudí.

Réžia: VICTOR CARTAS

Dĺžka: 20 min

Jazyk: španielsky, anglický

B5557: ODDANÍ SVOJÍM POLIAM / USA 2022

Malé rodinné farmy po celej Amerike bojujú proti klimatickým zmenám. Nepredvídateľné počasie a nové choroby ničia plodiny, od ktorých sú závislé. Keď v New Jersey ničivá choroba zdevastuje polia farmárov, pestovatelia sa obrátia na vedcov so žiadosťou o pomoc. Film sleduje jedinečný vzťah medzi farmármi a vedcami, ktorí počas desiatich rokov spolupracujú na vývoji potravinárskych plodín odolných voči chorobám a klimatickým zmenám. Je to príbeh o tvrdej práci, spolupráci a inovatívnych riešeniach pre rýchlo sa meniaci svet.

Réžia: DENA KATZEN SEIDEL, MICAH SEIDEL

Dĺžka: 29 min

Jazyk: anglický

B5565: RAŠELINISKO MNOHÝCH TVÁRÍ / Spojené Kráľovstvo 2022

Dokumentárny film o novom projekte zameranom na výnimočné nížinné rašelinisko v Bolton Fell Moss, severne od Hadriánovho múru v Cumbrii. V spolupráci s ľuďmi v tejto oblasti, projekt využíva umenie a zdieľanie vedeckých poznatkov na vytvorenie užšieho vzťahu medzi ľuďmi a Bolton Fell Moss, ktorý sa mení z miesta priemyselnej ťažby rašeliny na národnú prírodnú rezerváciu. Po začatí obnovy sa toto 421-hektárové rašelinisko začne ozdravovať a stane sa významným pohlcovačom uhlíka v Anglicku. Od roku 2023 bude prístupné verejnosti.

Réžia: JULIET KLOTTRUP

Dĺžka: 16 min

Jazyk: anglický

B5605: ATLAS / Spojené Kráľovstvo 2022

ATLAS sleduje umelca Oliviera Legera, ktorý sa začína zaoberať plánom svojho najnovšieho obrazu Atlas. Tak ako na chrbte Titána Atlasa ležala ťarcha sveta, aj Olivier pociťuje tlak ochrany prírody, tlak ekologického povedomia a to, či umenie môže niekoho inšpirovať k zmene…

Réžia: DUNCAN MACLEOD

Dĺžka: 30 min

Jazyk: anglický

B5607: OCHRANA PRÍRODY V COSTA RIKE / Kostarika 2022

Nadácia BioSur chráni viac ako 55 ha pralesa na polostrove Osa v Kostarike a podporuje ochranu prírody v spolupráci s miestnou komunitou.

Réžia: ROMAN WILLI, SANTIAGO MONROY

Dĺžka: 7 min

Jazyk: španielsky, anglický

B5610: STRÁŽKYŇA PANDY ČERVENEJ / India 2018

Počet pandy červenej nebezpečne klesá a vo voľnej prírode by ich mohlo byť menej ako 2 500 jedincov. Netradičná bojovníčka však zasvätila svoj život boju proti všetkým silám, ktoré stoja proti nej a jej milovaným červeným pandám. Film vás vezme na fascinujúcu cestu hustou bambusovou džungľou v Nepále a zároveň spoznáte zvláštne puto medzi jedinečnými pandami a Menukou, domorodým dedinským dievčaťom.

Réžia: GUNJAN MENON

Dĺžka: 14 min

Jazyk: anglický, nepálsky

B5682: VOLÁM SA MODRÁ / Grécko 2022

Sledujte životný cyklus karety obyčajnej, ktorá cestuje naprieč Stredozemným morom, a preskúmajte výzvy a úsilie vynaložené na ochranu morských korytnačiek a ich biotopov v Albánsku, Grécku, Turecku a Tunisku.

Réžia: BASTIAN FISCHER, VICKY MARKOLEFA

Dĺžka: 35 min

Jazyk: albánsky, arabský, anglický, grécky, turecký

B6075: TAM MỸ TÂY / Vietnam 2023

Opice langur duk sa zdržiavajú na štyroch malých ostrovoch prírodného lesa. Vo Vietname ich zostáva len 1000 jedincov, preto sú na Červenom zozname IUCN zaradené medzi kriticky ohrozené. Obklopený mozaikou komunitných plantáží sa odhodlaný majiteľ lesa, pán Dành, snaží získať pomoc od svojej komunity, pretože tlak na prostredie, kde langury žijú, je čoraz väčší.

Réžia: JAMES THOMSON

Dĺžka: 11 min

Jazyk: vietnamsky

B6085: IDJANGA - GORILÍ PRALES / Francúzsko 2022

Max Hurdebourcq, osamelý a vášnivý pozorovateľ goríl, sa už viac ako pätnásť rokov venuje ochrane tropických pralesov strednej Afriky. Snaží sa najmä nájsť riešenia, ktoré by zabezpečili udržateľné spolužitie medzi lesníkmi a výnimočnými divokými zvieratami, ktoré obývajú lesné koncesie, skutočné ostrovy biodiverzity. Na koncesii CEB Precious Woods v juhovýchodnom Gabone sa Max pripravuje na svoju najnovšiu prieskumnú misiu. Jeho cieľom je vytvoriť v tejto oblasti s rozlohou takmer 6 000 km2 útočisko pre gorily a miestnu faunu.

Réžia: CAROLINE THIRION

Dĺžka: 52 min

Jazyk: francúzsky

B6186: OBČIANSKY VEDEC A JEHO LOV POKLADOV / USA 2022

Film sleduje objavnú cestu občianskeho vedca a honbu za pokladom pri hľadaní sladkovodných mušlí v hornom toku rieky Sangamon. Obyčajní ľudia v štáte Illinois podporujú vedu spôsobom, ktorý je dôležitý pre blaho ich miestneho prostredia. Nájdenie rôznorodej zbierky zdravých mušlí znamená zdravú rieku, čo zase znamená zdravých ľudí v komunite. Film tiež ukazuje, ako sa ľudia pri týchto skúsenostiach spájajú, aby zabezpečili zdravú komunitu. „Cieľom tohto filmu bude demystifikovať celkový proces vedeckého výskumu,“ uviedla riaditeľka organizácie RiverWatch a ekologička toku Danelle Haakeová.

Réžia: JASON LINDSEY

Dĺžka: 7 min

Jazyk: anglický

B6239: TVÁRNY SVET / Holandsko 2022

Dokumentárny film o dvoch vášnivých dizajnéroch, Nienke Hoogvliet (1989) a Daveovi Hakkensovi (1988), ktorí využívajú dizajn na riešenie svetových problémov.  Predstavujú novú generáciu súčasných holandských dizajnérov. Táto generácia si veľmi dobre uvedomuje, že suroviny sa vyčerpávajú, energie je málo a globalizácia podnecuje nové formy malovýroby. Ako tvorcovia sa nezaujímajú o existujúce hranice medzi umením, dizajnom a vedou. Poslaním Nienke je urobiť druhý najviac znečisťujúci priemysel na svete – odevný priemysel – udržateľnejším. Pracuje na udržateľných aplikáciách morských rias, napríklad na ich využití na výrobu farieb. Davidov projekt Kamp sa pokúša vytvoriť komunitu ľudí, ktorí žijú  a pracujú tak, aby zanechali minimálnu uhlíkovú stopu.

Réžia: TON VAN ZANTVOORT

Dĺžka: 52 min

Jazyk: holandský, anglický

B6359: MISIA: AMAZÓNIA A MY / Česká republika 2022

Celovečerný dokumentárny film z ekvádorského dažďového pralesa, kde českí aktivisti a výskumníci v spolupráci s miestnou komunitou hľadajú spôsob, ako nielen zachovať dažďový prales a zabrániť jeho odlesňovaniu, ale aj prispieť k udržaniu a komplexnejšiemu rozvoju našej západnej spoločnosti pomocou nových poznatkov získaných z miestnych kultúr a rastlín. V súčasnosti na celom svete rastie počet združení a organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou pralesov a otázkami životného prostredia vo všeobecnosti. Iniciatíva sa vždy začína u jednotlivcov, ktorí nemajú za sebou médiá, organizácie, združenia ani finančnú podporu. Ich hnacím motorom je cieľ. A práve títo ľudia dávajú veci do pohybu a inšpirujú svoje okolie k ďalším krokom a aktivitám na celom svete. Neziskové organizácie Bosque Medicinal a ForestInk našli svoj domov a cieľ v Amazónii. Vo filme pochopíme funkciu dažďového pralesa, jeho prepojenie s ostatnými aspektmi globálnej klímy a jeho fungovanie.

Réžia: MARTIN SMÉKAL, JIŘÍ ŠLOFAR

Dĺžka: 51 min

Jazyk: holandský

B6600: ZÁCHRANA ÚTESU / Francúzsko 2022

Veľký bariérový útes je výnimočný ekosystém, ktorého bohatá biodiverzita je nevyhnutná pre rovnováhu oceánov. Jeho útesy však dnes ohrozuje zmena klímy. 98 % koralov je postihnutých blednutím. Sú tiež korisťou invazívnej a mimoriadne zákernej hviezdice. Tím zanietených vedcov pracuje na ochrane útesov navrhovaním inovatívnych riešení.

Réžia: JOHN JACKSON, JÉRÔME JULIENNE

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, francúzsky

B6601: STRÁŽCOVIA ÚTESU / Francúzsko 2022

Veľký bariérový útes je výnimočný ekosystém, ktorého bohatá biodiverzita je nevyhnutná pre rovnováhu oceánov. Jeho útesy sú  ohrozené zmenou klímy. Niektoré časti útesu však zostávajú zdravé, pretože ich križuje vyvierajúca priepasťová voda, ktorá ich vyživuje a udržiava v rovnováhe. Na ich lokalizáciu používajú vedci špeciálne vysielače, ktorými sú vybavené veľryby, žraloky veľrybie a manty, ktoré sa živia planktónom neseným týmito morskými prúdmi.

Réžia: JOHN JACKSON, JÉRÔME JULIENNE

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, francúzsky

B6879: NZAMBI MATEE / Japonsko 2022

Uprostred katastrofálnej krízy plastového odpadu v jej rodnom meste Nairobi riskuje Nzambi Matee všetko, aby sa stala priekopníčkou revolučnej technológie, ktorá premieňa plastový odpad na udržateľné dlažobné kocky.

Réžia: FARHOUD MEYBODI

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, svahilský

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky