Kategória F

Katalóg filmov

Kategória F: Detské filmy

Filmy zamerané na environmentálnu výchovu (napr. zber a recyklácia, ohrozené živočíšne a rastlinné druhy, ochrana životného prostredia atď.), ktoré rozvíjajú láskyplný a úctivý vzťah k našej planéte Zem.

F5870: TAJOMSTVÁ LESA/ Spojené Kráľovstvo 2022

Bádateľka a trojnásobná držiteľka vedeckej ceny Brooke Flemingová sa vydáva na nové dobrodružstvo, aby objavila zázraky, význam a skryté tajomstvá lesov.

Réžia: LEON MITCHELL

Dĺžka: 15 min

Jazyk: anglický

F6025: POĎME SPOLU LIETAŤ / Nigéria 2021

Perry a Linda sú do seba hlboko zamilovaní a sú spokojní so svojím pokojným životom. Žili v malej, pokojnej komunite, kým do ich spoločenstva nevtrhli záhadní cudzinci. V bolesti, smútku a nevere sa Perry ocitol v úplne cudzej krajine, ďaleko od svojej polovičky. Ich životy sa obrátili naruby.

Réžia: OKEREMUTE OVUORHO

Dĺžka: 5 min

Jazyk: anglický

F6026: JAZERO KABULA / Nigéria 2020

Toto je príbeh o zvieratách v Austrálii, ktoré mali veľa spoločného. Oslavovali svoju bohatú kultúru a delili sa o svoje prírodné zdroje. Zasiahla ich však tragédia a o veľa prišli.

Réžia: OKEREMUTE OVUORHO

Dĺžka: 3 min

Jazyk: anglický

D6848: VTÁKY? AKÝ JE ICH VÝZNAM? / USA 2023

Ekologický film o úbytku vtáčej populácie a biotopov v dôsledku rozširovania ľudskej spoločnosti. Skúma sa história interakcie ľudí s vtákmi a to, ako sme ich vnímali v priebehu storočí.

Réžia: DAVID LANE DIPERSTEIN

Dĺžka: 11 min

Jazyk: anglický

F6721: JEDLO NA TANIERI / USA 2022

Si to, čo ješ. Vo svete, kde sa ľudia začínajú podobať na to, čo najviac jedia, to môžete brať doslova. Keď nováčik uprednostní iné stravovacie návyky, viditeľné dôsledky prevrátia svet naruby.  Je to boj medzi túžbou a racionalitou.

Réžia: CHENGLIN XIE

Dĺžka: 7 min

Jazyk: anglický

F6874: ČMUDILOVO DESATORO / Česká republika 2021

MALÝ komín pripojený na MALÉ spaľovacie zariadenie často neznamená MALÉ emisie znečisťujúcich látok do ovzdušia. Ľudia, ktorí vykurujú svoje domy spaľovaním tuhých palív, môžu výrazne ovplyvniť zloženie spalín vychádzajúcich z ich komínov. Zjednodušene povedané, sú len 4 parametre, ktoré ovplyvnia VÁŠ dym: 1) čo do neho dávate (typ kotla/krbov), 2) čo do neho dávate (kvalita paliva), 3) kto do neho dáva (kvalita obsluhy), 4 ako sa oň staráte (údržba). Desatoro pravidiel správneho spaľovania je súhrnom tisícov testov spaľovania a snaží sa poskytnúť rady, ktoré pomôžu znížiť dym z našich komínov.  Každý bod z desiatich bodov bol vizualizovaný jedným videom, ktoré pozostáva z hranej a animovanej/vysvetľujúcej časti.

Réžia: ADAM PARMA

Dĺžka: 10 min

Jazyk: český

F6924: PLÁNTULA / Kolumbia 2022

Réžia: MARÍA ALEJANDRA BARRIOS

Dĺžka: 2 min

F6968: ČO SA STALO V TRÓPOCH POČAS POSLEDNÉHO MASOVÉHO VYMIERANIA? / Kolumbia 2021

Tento krátky animovaný film sumarizuje zistenia výskumnej práce uverejnenej v časopise Science v roku 2021 s názvom „Vymieranie na konci kriedy a vznik moderných neotropických dažďových pralesov“. Pomocou zmiešaných médií ilustruje, ako pred 66 miliónmi rokov dopad asteroidu, ktorý spadol na Chicxulub, spôsobil globálnu ekologickú katastrofu, ktorá ukončila éru dinosaurov a zároveň dala vzniknúť moderným tropickým dažďovým pralesom. Pred veľkým vymieraním tropické pralesy obsahovali širokú škálu papradí, ihličnanov a kvitnúcich rastlín, ktoré rástli a vytvárali otvorené koruny, v ktorých žil veľmi špecifický hmyz.

Réžia: MONICA CARVALHO

Dĺžka: 3 min

Jazyk: anglický, španielsky

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky