1. Zbytočne neprekurujme
Každé zvýšenie teploty o 1°C znamená 6 % energie navyše. Keď je nám v miestnosti teplo, neotvárajme okná, ale nastavme regulačnú hlavicu, aby obmedzila výkon radiátorov.

2. Nastavme si hlavice na radiátoroch správne
Radiátory najcitlivejšie reagujú na teplotu v miestnosti vtedy, ak hlavice necháme nastavené okolo stupňa 3. To nám zabezpečí tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujeme najviac. Pri odchode na viac dní, nastavme hlavice na stupeň 2. Stupeň 4 využívajme len pre pohodu starších ľudí a prípadne len krátkodobo na vykurovanie kúpeľne.

3. Sledujme vlhkosť vzduchu v miestnostiach
Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 35 – 60 %. V zime je vlhkosť v interiéri nízka, no môžeme ju zvýšiť napríklad pomocou odparovačov vody, kvetov alebo akvárií. Prečo je to dôležité? Pretože pri vyššej vlhkosti vzduchu nám stačí menej kúriť. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C totiž pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 55 %. Môžeme tak ušetriť až 12 % energie.

4. Neprekrývajme radiátory
Ak je radiátor prikrytý hrubým závesom, schovaný za nábytkom alebo sa na ňom suší oblečenie, prúdenie tepla do miestnosti je obmedzené a v izbe je zima. Zbytočne máme vyššiu spotrebu tepla, čo sa prejaví aj na našich účtoch za vykurovanie.

5. V zime nevypínajme kúrenie úplne
Ak odchádzame v zime na dlhšie obdobie z domu, stačí v miestnostiach udržiavať teplotu 16 – 18 °C. Nevypínajme však kúrenie úplne. Riskujeme, že sa vytvoria plesne a je podstatne drahšie vykúriť celkom studené a vlhké miestnosti, ako v nich udržiavať nižšiu teplotu.

6. Nezabudnime na odvzdušnenie radiátorov
Na začiatku každej vykurovacej sezóny skontrolujme vykurovaciu sústavu a odvzdušnime radiátory. Vtedy naplno otvorme termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla riadne naplniť vodou a odvzdušniť.

7. Vetrajme krátko a intenzívne
Aj v zime musíme vetrať, aby sme zabránili hromadeniu škodlivých látok v miestnosti. Za teplo, ktoré zbytočne vyletí von oknom, je potrebné zaplatiť. Vetrajme tak, aby sa neochladili steny a vnútorné zariadenie. Ak chceme vetrať s vyšším komfortom a zároveň šetriť náklady, je možné využiť rekuperačné vetranie so spätným získavaním tepla.

8. V zimnom období pustime slnko dovnútra
V zime nechávajme rolety a žalúzie odostreté, aby slnko preniklo dnu. Každý stupeň navyše sa počíta. Ak stavbu len pripravujeme, naplánujme si tieniace prvky tak, aby sme využili maximum zimného slnka, ktoré je nižšie.

9. Skontrolujme nastavenie okien
Aj keď máme kvalitné okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, môžeme plytvať teplom. Po rokoch používania nemusia dobre doliehať, preto je dôležité nezanedbať servis a preveriť ich správne nastavenie. Technik nám môže odporučiť aj výmenu tesnenia, prípadne zasklenia.

10. Najskôr znížme spotrebu, až potom využime OZE
Hoci nemáme na zateplenie celého domu, aj čiastkové opatrenia, napríklad výmena okien, prinesú úspory. Až po znížení spotreby tepla zvážme investíciu do nového zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.