Trnavská župa už po deviatykrát zorganizovala súťaž Ekologický čin roka. Aj v rámci ročníka 2019 boli ocenené aktivity prispievajúce k zvyšovaniu environmentálneho povedomia a zachovaniu biodiverzity.

„Záleží nám na ochrane životného prostredia a zvyšovaní jeho kvality. Každoročne preto vyhlasujeme súťaž Ekologický čin roka. Veľmi ma teší, že v uplynulom ročníku sa do nej zapojilo rekordných 28 projektov zameraných na čistenie obcí alebo zvyšovanie environmentálneho povedomia mladých ľudí,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Hodnotiaca komisia vybrala po tri víťazné projekty v dvoch kategóriách, ktoré získali finančnú odmenu 1200, 800, respektíve 500 eur. Jedna bola určená pre občianske združenia, obce a dobrovoľníkov a druhá pre materské, základné a stredné školy. Mimoriadne odmeny 100 eur získali dva projekty a vecnú cenu jeden. Prvé ceny získali projekty „Barter Market“ Občianskeho združenia SaUvedom Trnava  a „Zvyšovanie environmentálneho povedomia hotelákov“ Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. Opis ocenených projektov nájdete tu.

Tradičné slávnostné vyhodnotenie súťaže sa kvôli zhoršenej epidemiologickej situácií muselo uskutočniť online

„Pri riešení menších či väčších výziev v oblasti životného prostredia ide o zdieľanú zodpovednosť politikov, štátnych a samosprávnych orgánov, ale tiež obyvateľov. Všetci totiž znášame dôsledky klimatickej zmeny, envirozáťaží či nelegálnych skládok. O to viac som hrdý, že sa nám spoločne darí tvoriť zelený kraj,“ doplnil Viskupič. 

Do konca februára budúceho roka je možné prihlasovať verejnoprospešné a inšpiratívne projekty do jubilejného 10. ročníka súťaže Ekologický čin trnavskej župy.

Trnavská župa informuje o svojich aktivitách v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia a prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo na facebookovej stránke Zelený kraj.