Junior festival v Bratislave

Enviromentálna výchova žiakov

50
miest na Slovensku
60000
žiakov ročne
6
Filmov
1000000
informácií a
podnetov
Akú planétu prenecháme deťom?
Z každej strany počúvame o hroziacich environmentálnych hrozbách. Odpočítavame čas, ktorý strávime na Zemi, lúčime sa s ohrozenými druhmi. Kto nás zachráni? Ak chceme katastrofálnym predpovediam čeliť, mali by sme sa zamerať na výchovu detí. Junior festival, ktorý prebieha v rámci festivalu a tour v dopoludňajších hodinách, sa už od roku 2001 snaží žiakov vzdelávať a motivovať, aby sa ich správanie uberalo smerom k trvalo udržateľnému rozvoju. Naším cieľom je deti inšpirovať, aby sa k životnému prostrediu správali zodpovedne.

Projekt Junior festival je jedinečná súčasť festivalu so špeciálnym programom pre žiakov a študentov základných a stredných škôl.

Do vybraných miest Slovenska prinášame reálnu environmentálnu výchovu. Našou snahou je pútavou formou deti inšpirovať a nabádať ich k zodpovednejšiemu správaniu a lepšiemu vzťahu k životnému prostrediu. Snažíme sa o to pomocou filmového plátna a zábavných sprievodných aktivít.

Počas roka 2021 sa venujeme témam Food Waste – plytvanie potravinami a uhlíkovej stope. Pomáha nám s tým aj slovenský raper Kali a youtuber Zlý Zajo.

Kali sa žiakom základných a stredných škôl prihovára z plátna. Spolu s ním si zahrajú interaktívny kvíz. Otázkami a odpoveďami sa súťažiaci dozvedia základné informácie o plytvaní jedlom.

Zlý Zajo a virtuálna sprievodkyňa z Energolandu Mochovce Gaia, v spoločnom dialógu s odborníkom zo Slovenských elektrární vysvetlia žiakom čo je to globálne otepľovanie, ako súvisí nákup oblečenia s uhlíkovou stopou a ako sa dá znižovať či vypočítať.

Ak chcete aj vy vedieť, koľko litrov vody spotrebujeme na výrobu jedného chleba, alebo ako súvisí nákup oblečenia s uhlíkovou stopou – ozvite sa nám! A my prídeme k vám!

Je prispôsobený vekovej skupine detí, pričom je rozdelený na tri bloky pre prihlásených žiakov 1. stupňa základných škôl, 2. stupňa základných škôl a stredných škôl.

Junior festival prebieha v doobedných hodinách, pre každý blok je vyhradených 60 minút. Prvú polhodinu tvorí filmový program, druhú sprievodné aktivity.

Prihlasovanie škôl

Účasť na festivale je podmienená prihlásením sa a potvrdením zo strany organizátora kvôli obmedzenej kapacite v kinosálach.

Tomáš Bielovič   junior@ekotopfilm.sk   +421 902 500 776

Základné informácie

 

Junior festival je rozdelený do 3 blokov. Každý blok má 60 minút. 30 minút tvorí filmový a 30 minút sprievodný program.

Filmový program obsahuje inšpiratívne krátke filmy, ktoré svojim príbehom a myšlienkou rozprávajú mladej generácii posolstvá ochrany prírody, podpory ekológie a ochrany životného prostredia.

Sprievodné aktivity – naši festivaloví partneri odprezentujú deťom hravou, interaktívnou formou svoje posolstvá, myšlienkami totožné s filmovým programom. Sprievodný program prebieha priamo v kinosále hneď po premietnutí filmov.

Deti prichádzajú v stanovenom čase, v skupinách v sprievode svojich učiteľov.

Filmový program 2020/2021

1. stupeň základných škôl

NA TITULKE (2019) – Irán, 4′, slovenský dabing

Fotograf vstupuje do pralesa a na jeho prekvapenie sa zvieratá predháňajú, aby mu mohli zapózovať pred objektívom a dostať sa na obálku časopisu. Ale prečo?

POZRI SA (2017) – Litva, 3′, slovenský dabing

Ľudská činnosť nemá na našu planétu vždy pozitívny vplyv. Krátky animovaný film skúma prirodzené cykly výmeny medzi ľuďmi a živočíchmi. Odvážte sa pozrieť a zmeniť svet.

MLÁĎATÁ (2021) – Slovensko, 18′, slovenský jazyk

Krátkometrážny dokumentárny film od tvorcov zo Záchrannej stanici v Zázrivej predstaví mláďatá zo slovenskej divočiny. Dokument Mláďatá vysvetlí v spolupráci so Štátnou ochranou prírody ako zaobchádzať s nájdeným mláďaťom, kedy je potrebný ľudský zásah a kedy naopak nie. Kedy potrebuje vtáča či malý cicavec pomoc a kedy ide o úplne bežné činnosti v ich životoch?

GAJAH BORNEO (2017) – Spojené štáty, 8′, bez dialógu/bez titulkov

Pomocou fázovej animácie sveta z recyklovaného papiera nám pred očami ožíva príbeh slonej rodiny z Bornea inšpirovaný skutočnými udalosťami.

2. a 3. stupeň základných a stredných škôl

POZVÁNKA OD TVROCOV FILMU MLÁĎATÁ (2021) – Slovensko, 1′, slovenský jazyk

MLÁĎATÁ (2021) – Slovensko, 18′, slovenský jazyk

Krátkometrážny dokumentárny film od tvorcov zo Záchrannej stanici v Zázrivej predstaví mláďatá zo slovenskej divočiny. Dokument Mláďatá vysvetlí v spolupráci so Štátnou ochranou prírody ako zaobchádzať s nájdeným mláďaťom, kedy je potrebný ľudský zásah a kedy naopak nie. Kedy potrebuje vtáča či malý cicavec pomoc a kedy ide o úplne bežné činnosti v ich životoch?

ČLOVEK, KTORÝ VYSADIL LES (2017) – India, 6′, slovenský dabing

V roku 1979 uvidel mladík mŕtve zvieratá a hady okolo pustého brehu rieky. Chcel zistiť dôvody týchto úmrtí. Dôvodom bolo odlesňovanie. Aby živočíchom pomohol, začal vysádzať stromčeky uprostred neúrodnej pustiny v Assame. Každý deň zasadil jeden nový stromček. O 40 rokov neskôr… Vybrali sme sa za ním s kamerou, aby sme si pozreli svet, ktorý vytvoril.

KREHKOSŤ BYTIA (2019) – Nemecko, 8′, slovenský dabing

Životný cyklus morskej korytnačky je zložitý. V dnešnej dobe čelia náročným zmenám svojich biotopov a stretávajú sa s novými nebezpečenstvami, ktoré im spôsobujú moderní ľudia. Všetkým druhom morských korytnačiek hrozí vyhynutie. Na záchranu morských korytnačiek vznikli po celom svete záchranné centrá, ktoré chovajú vyliahnuté korytnačky v nádržiach, kým nie sú dostatočne silné na to, aby prežili vo voľnej prírode. V krátkom filme „Krehkosť bytia“ rozpráva ochrankyňa morských korytnačiek Siân Williamsová z nadácie Gili Eco Trust, o tom, prečo je dôležité, aby sa čerstvo vyliahnuté morské korytnačky dostali ihneď do mora, a prečo je najlepšie nechať prírodu, aby sa sama o ne postarala.

RODISKO (2019) – Holandsko, 6′, bez dialógu/bez titulkov

Symbolický príbeh človeka, ktorý prichádza na Zem, kde sa stretáva s odplatou za svoje hriechy formou znečisteného oceánu.

Práve naši potomkovia, naša mladá generácia sú často motiváciou, prečo sa k tejto planéte správať šetrne a zároveň sú to oni, ktorým je potrebné túto myšlienku vštepovať, aby ju aj oni raz odovzdali ďalej. Čo s nimi bude je rovnako v našich ako i v ich rukách, preto je dôležité, aby túto myšlienku aj oni sami raz šírili. Sme radi, že prostredníctvom nášho Junior festivalu môžeme priniesť množstvo motivačných myšlienok a podnetných informácii práve pre deti a mládež.