Kategória A

Katalóg filmov

Kategória A: Za poznaním prírody

Prírodopisné filmy informačno-zábavného charakteru, ktoré kreatívnym spôsobom skúmajú ekosystémy a ich obyvateľov (ľudí, flóru, faunu). Poukazujú hlavne na vzťah medzi obyvateľmi Zeme a ich životným prostredím, s dôrazom o snahu zachovať si svoju pozíciu a aj naďalej napredovať.

A9: Kanadský národný park Kejimkujik / Nemecko 2019

Pre mnoho ľudí je návšteva Kanady na prvých miestach ich zoznamu  a Kanadské národné parky každoročne priťahujú milióny návštevníkov. Tí, ktorí sa sem dostanú, objavia jedinečnú divočinu s medveďmi grizly, ľadovými medveďmi, lesnými bizónmi a veľrybami beluga. Táto ochrana však nie je ľahká úloha, pretože musí zosúladiť turistické a ekonomické záujmy s potrebami miestnej flóry a fauny.

Réžia: MECHTILD LEHNING

Dĺžka: 52 min

Jazyk: Anglický, slovenské titulky

A46: Zbláznený do orieškov - Tajný život veveričiek / Nemecko 2019

Veveričky žijú v mimoriadne rozmanitých biotopoch a ich domovom sú mestá, púšte, hory, ako aj arktické oblasti. Niektoré dokážu lietať, iné zas plávať, ďalšie  žijú na stromoch alebo v podzemí, iné milujú sneh alebo rozpálené púšte. Od najväčšej veveričky po najmenšiu je rozmanitosť týchto hlodavcov skutočne ohromujúca. Tento špičkový prírodopisný film vám ukáže niektoré z najviac fascinujúcich druhov veveričiek na svete  a aj to, ako sa úspešne udomácnili extrémnych podmienkach a v ľudskej spoločnosti.  V zábavných sekvenciách zistíte čo majú všetky druhy spoločné a čo ich robí tak výnimočnými.

Réžia: YANN SOCHACZEWSKI

Dĺžka: 50 min

Jazyk: slovenský dabing

A280: Mbudha po stopách šimpanzov / Francúzsko 2018

V severovýchodnom rohu Konžskej demokratickej republiky leží „červená zóna“, ktorá je takto označená od Druhej konžskej vojny  (1998 – 2002), do ktorej od roku 1999 nevstúpili žiadni cudzinci. Biologička Anne Laudisoitová a jej tím konžských vedcov sa pustil do vedeckého skúmania s cieľom identifikovať druhy žijúce na jednom z posledných panenských území strednej Afriky.

Réžia: CAROLINE THIRION

Dĺžka: 52 min

Jazyk: francúzsky, bez titulkov

A323: Impozantný Yellowstone - Oheň a ľad / USA 2019

Zima v Yellowstone. Husté sneženie a teploty 50 stupňov pod nulou sú v kontraste s horúcimi gejzírmi podzemných síl; dramatické ukážky akoby z iného sveta. So sprievodcom Billom Pullmanom sa vydáme na cestu nekonečnými snehovými poliami, ukážeme vám „diamantový prach“, prebrodíme rieky zohriate geotermálnymi prameňmi. Poďte s nami žasnúť nad divočinou parku a pozrite sa ako sa živočíchy prispôsobili extrémnym podmienkam, aby kruté zimy prežili.

Réžia: SHASTA WINSTON

Dĺžka: 49 min

Jazyk: slovenský dabing

A516: Stratení králi z Bioka / Nemecko2019

Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Táto terra inkognita sa volá BIOKO. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete: mandril čiernotváry.  Tento film skúma tajné životy mandrilov a ich záhadného ostrovného domova, prostredníctvom rodinnej tlupy a novorodenca, ktorý po prvýkrát objavuje tento tropický raj so všetkými jeho výzvami.

Réžia: OLIVER GOETZL

Dĺžka: 56 min

Jazyk: anglický, slovenské titulky

A1397: Múdrosť veľrýb / Rakúsko 2018

Veľryby žijú vo svete tak vzdialenom od nášho vlastného, že si ich život vieme len ťažko predstaviť. Morský biológ a filmár Rick Rosenthal počas veľkej časti svojej dlhej kariéry natáčal veľryby. Teraz je na ceste hlbšie preskúmať ich život a dozvedieť sa o nich viac.

Réžia: RICK ROSENTHAL

Dĺžka: 50 min

Jazyk: anglický, slovenské titulky

A1399: Veľkí a malí - Extrémy prírody / Rakúsko 2019

Či už v živočíšnej ríši alebo vo svete rastlín, naša Zem je obývaná  veľkými aj malými formami života. Oceánske prúdy unášajú obrovské veľryby , ktoré majú viac ako 30 metrov, zatiaľ čo miniatúrne trpasličie morské koníky sa ukrývajú pred ich silou v krehkých konároch koralových útesov. Na africkom kontinente žije množstvo rôznych obrov: slony africké balansujú na svojich zadných nohách, aby dosiahli najchutnejšie listy a pritom ich sledujú podstatne vyššie žirafy. V juhoafrickom Namaqualande stačí na oživenie púšte jediná dažďová prehánka a nespočetné množstvo drobných rastlín vytvorí obrovské farebné more. A to nie je všetko. Vyberte sa s nami na cestu okolo sveta a spoznajte svet plný fascinujúceho života, ktorý je neuveriteľne veľký a úžasne malý.

Réžia: PETRA LEDERHILGER

Dĺžka: 50 min

Jazyk: slovenský dabing

A1729: Puko a jeho rodina / Slovensko 2019

Dokumentárny film, ktorý je určený pre detského diváka. Ponúka pútavý a emotívny príbeh sysľa Puka a jeho rodiny. Je aj príbehom všetkých ostatných, ktorí v krajine žijú vďaka ľudom ako je Ervín. Je to aj vás príbeh, pretože ste súčasťou tej istej prírody. Ak nechcete, aby z nej zmizli rastliny a živočíchy, ako sa to mohlo stať sysľom, rešpektujte a starajte sa o ňu… a ona sa vám odvďačí… napríklad veľkým syslím priateľstvom. Tento príbeh je nakrútený podľa skutočnej udalosti.

Réžia: BRAŇO MOLNÁR, TÁŇA TADLÁNKOVÁ

Dĺžka: 28 min

Jazyk: slovenský

A3029: Motýle Slovenska / Slovensko 2021

Slovensko má to šťastie, že takmer polovicu jeho územia pokrývajú lesy. Zdobia úbočia hôr a kopcov, ktoré sa ako súčasť Karpatského horského oblúka vinú našou krajinou od západu až na východ. Listnaté aj ihličnaté lesy sú oázami života, tak nečudo, že sú domovom aj veľkého množstva motýlích druhov. Sledujte spolu s nami ich nesmierne zaujímavý život pod korunami stromov a na horských úbočiach.

Réžia: MARTIN JAGELKA

Dĺžka: 28 min

Jazyk: slovenský

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky