Kategória A

Katalóg filmov

Kategória A: Za poznaním prírody

Prírodopisné filmy informačno-zábavného charakteru, ktoré kreatívnym spôsobom skúmajú ekosystémy a ich obyvateľov (ľudí, flóru, faunu). Poukazujú hlavne na vzťah medzi obyvateľmi Zeme a ich životným prostredím, s dôrazom o snahu zachovať si svoju pozíciu a aj naďalej napredovať.

A3824: ANTARKTÍDA – BIELA LÁSKA / Bulharsko

Cesta na koniec sveta. Príbeh o Antarktíde. Objavovanie, veda a sila ľudského ducha. Skutočná výzva! Vyskúšajte to!

Réžia: JIVKO KONSTANTINOV 

Dĺžka: 35 min

A3858: UTAJENÁ PRÍRODA V GUINEA BISSAU / Španielsko 2021

Raúl nás zavedie na objavnú cestu za životom, ktorý skrýva labyrint 88 ostrovov, z ktorých je obývaných len 20. Omýva ich nízky príliv Atlantického oceánu vytvárajúci množstvo piesočných pláží a zákutí. Bijagós patrí Guinei Bissau na západnom pobreží Afriky a UNESCO ho uznalo za biosférickú rezerváciu. Bezpochyby si to zaslúži, pretože jeho ekosystém je skutočným prírodným pokladom.

Réžia: PÉREZ ROMERO CARLOS

Dĺžka: 48 min

A3867: EXPEDÍCIA TRIBUGÁ / Kolumbia 2020

Expedícia Tribugá je viac ako dokumentárny film, je to občianske hnutie, ktoré sa snaží zvýšiť povedomie vo svete o dôležitosti zachovania jedného z biologicky najrozmanitejších miest na planéte. V zálive Tribugá, ktorý je v súčasnosti ohrozený výstavbou plánovaného druhého námorného prístavu v krajine, sa nachádzajú neprebádané ekosystémy a interakcie, ako aj  komunity, ktoré žijú v rovnováhe so svojím prostredím. Záliv ukrýva jedno z najväčších bohatstiev Kolumbie – obrovskú biodiverzitu.

Réžia: LUIS VILLEGAS, FELIPE MESA, FRANCISCO ACOSTA

Dĺžka: 54 min

Jazyk: anglický, španielsky

A3960: ŽRALOK - PIESKOŽRÚT / Francúzsko 2021

Vo vodách Fernando do Noronha pri pobreží Brazílie žije žralok citrónový Manoela. Jej výnimočné zmysly jej umožňujú vnímať pachy, zvuky a dokonca aj malé elektrické polia koristi. Špecializuje sa najmä na techniku lovu, ktorá bola doteraz pozorovaná len na tomto mieste: loví sardinky vo vlnách. Keď sa pozrieme za vlny lepšie, objavíme netušené spojenectvá a nezvyčajné správanie.

Réžia: BERTRAND LOYER

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, francúzsky / bez titulkov

A4136: MOTÝLE SLOVENSKA – MOČIARE A RAŠELINISKÁ / Slovensko 2021

Prírodopisný dokumentárny film o motýľoch Slovenska. Toto je tretie pokračovanie dokumentárnej série. Mokrade a rašeliniská – sú zaujímavé a pestré biotopy, oplývajúce rozmanitosťou hmyzích druhov, z ktorých väčšina je vzácnych a ohrozených.

Réžia: MARTIN JAGELKA

Dĺžka: 29 min

Jazyk: slovenský

A5080: JUŽNÝ PÓL A GLOBÁLNA ZMENA KLÍMY / Turecko 2019

Zavediem vás na ťažko dostupné miesta, na južný pól, jeden z najťažšie dostupných bodov na Zemi, kam som sa vydal, robil svoje pozorovania a prežil svoje dobrodružstvo, a popritom som fotografoval a vytvoril svoj dokumentárny film. Táto náročná zamrznutá krajina má vplyv na náš svet, naše mesto, dokonca aj na náš domov, a na to, čo máme na stole.

Réžia: YUNUS TOPAL

Dĺžka: 44 min

A5139: VZKRIESENIE RAJA - NÁVRAT RAŠELINÍSK / Nemecko 2021

V posledných desaťročiach zaniká čoraz viac rašelinísk – druhovo bohatých a jedinečných biotopov, ktoré boli odvodnené pre potreby poľnohospodárstva alebo ťažby rašeliny. S fatálnymi následkami. Prírodné rašeliniská sú skutočnými „vysávačmi CO2“, ale to funguje len dovtedy, kým sú rašeliniská vlhké. Ak sa rašeliniská vysušia, uvoľnia skleníkový plyn, ktorý sa v nich ukladal tisíce rokov. Zvrátiť tento proces je cieľom výskumníkov a ochrancov prírody, ako je Hans Joosten, „rašelinový pápež“ a nositeľ Nemeckej ceny za životné prostredie. Chcú obnoviť vysušené rašeliniská v Nemecku, Lotyšsku a Litve do ich pôvodnej podoby.

Réžia: MAITE ANAYA

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, francúzsky, nemecký / bez titulkov

A5141: PRIŠLI A ZOSTALI – NAŠI NEZNÁMI SUSEDIA - NUTRIE / Nemecko 2020

Nutria vyzerá ako bobor s potkaním chvostom, ale je to juhoamerický hlodavec. Pôvodne unikli z kožušinových fariem a v priebehu desaťročí kolonizovali európske vodné toky. Na ich brehoch si budujú tunely a jaskyne, a živia sa vegetáciou. Zatiaľ čo vodní poľnohospodári a ochranári proti nim prísne bojujú, milovníci zvierat v mestách ich kŕmia a podporujú. Ako by sme sa k nim mali správať?

Réžia: MAITE ANAYA

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, francúzsky, nemecký / bez titulkov

A4904: VZKRIESENIE RAJA: BOJOVNÍCI ZA KORALY Z CURACAOA / Nemecko 2022

Znamená zvyšujúca sa teplota mora a zvyšujúca sa acidifikácia záhubu pre koralové útesy na našom pobreží? Na Curaçao, jednom z holandských ostrovov  v Záveterných Antilách v Karibskom mori, koraloví záhradníci dokazujú, že útesy majú ešte šancu. Používajú najmodernejšie metódy na pestovanie koralov a obnovu poškodených útesov. Hľadajú „superkoraly“ budúcnosti. Z toho profitujú nielen ekosystémy oceánov, ale aj rybári, turisti a obyvatelia ostrovov, pre ktoré sú koralové útesy ochrannou bariérou.

Réžia: FLORIAN GUTHKNECHT

Dĺžka: 60 min

Jazyk: anglický / bez titulkov

A4947: VOLANIE ARKTÍDY

Saint-Malo, jún 2020, „Northabout“, 15-metrová hliníková plachetnica postavená tak, aby odolala ľadu, je pripravená vyplávať na plavbu cez severný Atlantik do Arktídy. Jej úlohou je stretnúť sa s miestnym obyvateľstvom s cieľom zdokumentovať klimatické zmeny a nainštalovať meteorologické stanice na štúdium vetrov prichádzajúcich z polárneho ľadového príkrovu. Táto plachetnica už absolvovala dve cesty okolo severného pólu. Tá cestu pozná, to však nemôžeme povedať o jej mladej posádke, ktorá sa nikdy neplavila v Arktíde a polovica z nich, nikdy na lodi nebola. Ide sa do Grónska!

Réžia: THOMAS BOUR

Dĺžka: 54 min

Jazyk: anglický, francúzsky, kalaallisut / bez titulkov

A4969: V TIENI VELIKÁNOV / Anglicko 2022

Ted Green a Jill Butlerová strávili celý život ochranou posledného významného prírodného symbolu Británie, starého duba, v krajine zdevastovanej intenzívnym poľnohospodárstvom. Dá sa niečo urobiť, aby sa týmto velikánom opäť darilo?

Réžia: JARLATH MULVANEY

Dĺžka: 19 min

Jazyk: anglický / bez titulkov

A4594: MAREMMA - JAR / Taliansko 2022

Prostredie prírodného parku Maremma v Taliansku je ešte stále divoké územie, kde človek žije už po stáročia v dokonalej harmónii s ostatnými tvormi, ktoré obývajú túto dych vyrážajúcu krajinu.

Réžia: VALTER TORRI

Dĺžka: 55 min

Jazyk: taliansky / bez titulkov

A4161: KAM SA PODELI VTÁKY Z NÁŠHO VIDIEKA / Nemecko 2021

Prostredie prírodného parku Maremma v Taliansku je ešte stále divoké územie, kde človek žije už po stáročia v dokonalej harmónii s ostatnými tvormi, ktoré obývajú túto dych vyrážajúcu krajinu.

Réžia: HEIKO DE GROOT

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, nemecký / bez titulkov

A4193: ĽUDOOPY - PRÍBEH CÍTIACEJ MORÁLNEJ MYSLE / Nemecko 2021

Čo nám o nás prezrádzajú emócie zvierat? Kde začína človek a kde končí zviera? Tento vedecký dokumentárny film vás vezme na dojemnú cestu históriou citov a intelektu, na ktorej sa zúčastňujú špičkoví respondenti Jane Goodall, Frans de Waal („Mama’s Last Hug „) a Volker Sommer.  Unikátne filmové zábery dokazujú, že aj šimpanzy vedú vojnu; experimenty so správaním dokazujú, že aj šimpanzy prejavujú  súcit, spoluprácu, spravodlivosť a vzájomnosť. Tento film nás zavedie na filmovú cestu do histórie citov a intelektu.

Réžia: ANJA KRUG-METZINGER

Dĺžka: 58 min

Jazyk: anglický, nemecký / bez titulkov

A4877: SPOMIENKY STROMOV, QUEÑOA, STROMY Z VÝŠIN / Čile 2020

Toto je môj svet. Hviezdy obklopujú oblohu, kým piesok uteká hnaný hvízdaním vetra. Žijem v nerušenom čase, uprostred vysočiny. Som queñoa.

Réžia: ASANTIAGO SERANO       

Dĺžka: 24 min

Jazyk: španielsky / bez titulkov

A4295: VYDRA, LEGENDA SA VRACIA / Holandsko 2021

V západnej Európe sa početnosť vydry drasticky znížila a v Holandsku dokonca úplne vymizla. Príčinou bol najmä lov, strata biotopov, znečistenie a dopravné kolízie. Holanďania však išli príkladom, keď investovali do kvality svojich vôd a obnovili biotop vydry, aby umožnili jej opätovné udomácnenie. Ľudia majú teraz možnosť vidieť vydru, ako sa šíri po Holandsku a dokonca sa odváži preniknúť aj do centra mesta.

Réžia: HILCO JANSMA

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický / bez titulkov

A4819: HĽADANIE TICHA / Francúzsko 2021

Boris Jollivet je akustický ekológ, s ktorým cestujeme po odľahlých oblastiach, aby sme zistili, či vo Francúzsku ešte existujú tiché zóny, zóny, kde nie je počuť hluk ľudí.

Réžia: JULIEN GUÉRAUD

Dĺžka: 52 min

Jazyk: francúzsky / bez titulkov

A4368: KRÁĽOVSTVO SLNKA / Španielsko 2022

Prírodopisný film, v ktorom sa dozvieme, ako Slnko, Kráľovská hviezda, ovplyvňuje všetku faunu a flóru, ktorá obýva Zem. Málokto z nás vie, že množstvo slnečného svetla, ktoré počas roka dostanú jednotlivé oblasti našej planéty je, síce s rôznou intenzitou, prakticky rovnaké. Je to niečo mimoriadne dôležité, bez čoho by sa tu živočíchom a rastlinám nedarilo. Prostredníctvom putovania po našej planéte sa dozvieme jedinečný príbeh o tom, ako niektoré živé bytosti, ktoré ju obývajú, bojujú o prežitie deň čo deň.

Réžia: ANTONIO SANCHEZ – GALEY

Dĺžka: 52 min

Jazyk: španielsky / bez titulkov

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky