Kategória B

Katalóg filmov

Kategória B: Úspešné príbehy

Filmy o jednotlivcoch alebo skupinách a ich snahe o udržateľnosť životného prostredia. Ich úspech je výsledkom zmeny postoja, správania alebo technologického riešenia. Filmy by mali predstavovať nové aktivity, projekty, či nové technológie, ktoré sú úspešným riešením ekologických problémov a kvality života.

B3883: BIELOKARPATSKÝ OVOCNÝ POKLAD / Slovensko 2021

Biele Karpaty nie sú len útočiskom pre tisíce druhov rastlín a živočíchov, ale aj pre stovky starých a krajových odrôd jabloní, hrušiek, čerešní či sliviek. Hovoria vám niečo názvy ako Dúhotnatka, Medovka, Maškrtka či Holubička? Možno nie ale vedzte, že sa za nimi skrývajú storočia šľachtiteľstva a života našich predkov v lone prírody. Tieto odrody v sebe nesú množstvo nezameniteľných chutí, vôní a ďalších vlastností, ktoré ich predurčujú na rôzne spôsoby použitia od priamej konzumácie až po sušenie či pálenie. Kvôli nezáujmu o hospodárenie sa nám žiaľ začal tento vzácny genofond vytrácať priamo pred očami. Tunajší ochranári sa však rozhodli zachrániť ho a prešli preto nádherný kraj od Myjavy až po Lednicu aby v ňom objavili bielokarpatský ovocný poklad. Ten ale netvoria iba spomínané stovky odrôd, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Sú to aj stáročné solitérne stromy, historické sady a záhrady či sušiarne ovocie, no a v neposlednom rade aj miestni ovocinári, vďaka ktorým sa tento sladký poklad zachoval až do súčasnosti.  Tento 54 minútový dokumentárny film vás prevedie krajinou plnou farieb, vôní a chutí a ukáže vám ľudí, vďaka ktorým ešte stále zostávajú živou súčasťou Bielych Karpát.

Réžia: JAKUB CÍBIK

Dĺžka: 53 min

Jazyk: slovenský / bez titulkov

B4106: ZEBRA BEZ HRIVY / Česko 2021

Predstava, že sa po Afrike preháňajú obrovské stáda zvierat má dnes, bohužiaľ, ďaleko od pravdy. Zvieratá v Afrike nenávratne miznú a takýto smutný osud postihol aj zebru bezhrivú, ktorú do Českej republiky priniesol v 70. rokoch zoológ Josef Vágner. Odvtedy sa množila v našich zoologických záhradách, ale nikto presne nevedel, či sa stále vyskytuje vo voľnej prírode. Tento film vás spoločne s českou expedíciou skúsených zoológov zavedie do Ugandy. Jej cieľom bude zistiť, či zebra bezhrivá dokázala čeliť obrovskému loveckému tlaku a prežiť vo vojne zmietanom území až do súčasnosti a ak áno, tak prispieť k jej záchrane.

Réžia: MICHAL GÁLIK

Dĺžka: 26 min

Jazyk: česky / bez titulkov

B3968: VEGÁNSKA VARŠAVA / Poľsko 2021

Vegánska Varšava je príbeh o ľuďoch, ktorí stoja za najznámejšími vegánskymi miestami a rastlinným jedlom vo Varšave. Iga Czubak z Roślinny Qurczak, Paweł Gnatowski zakladateľ Youmiko Vegan Sushi, Karolina, Konrad a Paweł z Lokal Vegan Bistro, Ala a Yulia a celý kolektív Sluszna Strawa. Sny, vášne, výzvy, neúspechy, spolupráca s miestnymi úradmi a veľké odhodlanie charakterizujú ľudí, ktorí sa rozhodli zosúladiť svoje hodnoty a podnikanie. Všetky tieto veci im umožnili prežiť pandémiu COVID-19 a podeliť sa o myšlienku vegánskeho sveta bez násilia na zvieratách.

Réžia: ANNA SPUREK

Dĺžka: 36 min

Jazyk: poľsky / bez titulkov

B4258: KLIMATICKÉ ZMENY: PARADOX MOZGU / Francúzsko 2021

Ešte nikdy sme si tak veľmi neuvedomovali riziko kolapsu v dôsledku zmeny klímy. Napriek tomu sa zdá, že nie sme schopní urobiť kolektívnu zmenu, ktorú si situácia zrejme vyžaduje. Ako si môžeme vysvetliť našu kolektívnu nečinnosť tvárou v tvár prebiehajúcej environmentálnej kríze? Prečo náš mozog nedokáže spracovať globálne otepľovanie? Toto vedecké skúmanie rozlúšti mechanizmy správania, ktoré vysvetľujú túto kolektívnu „schizofréniu“ prostredníctvom skúseností, ktoré nám otvárajú oči. Najnovšie poznatky neurovedy, behaviorálnej psychológie a antropológie nám zrozumiteľným spôsobom odhalia prekvapivé kognitívne predsudky, rozpory a obavy, ktoré prechovávame, keď ide o zmenu nášho životného štýlu, a možno nám dokonca pomôžu prekonať ich.

Réžia: MARION BICHARA

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický, francúzsky / bez titulkov

B4439: PRIRODZENÝ VÝBER ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU / Taliansko 2021

Chiara a Niccolò sú dvaja mladí ľudia, ktorí sa v roku 2013 rozhodli žiť svoj sen v toskánskom pohorí Pratomagno a uzavreli dôležitú a odvážnu životnú a pracovnú stávku: chov kôz a výroba syra. Dnes, po tridsiatke, sa im podarilo rozšíriť svoj projekt, ktorý presahuje pracovný aspekt, majú 70 kôz, 5 kráv, stavbu v súlade s EEC, mladého spolupracovníka Sulaymana, ktorý prišiel z Gambie, a rumunské dievča v pestúnskej starostlivosti Geaninu.

Réžia: WALTER BENCINI

Dĺžka: 35 min

Jazyk: taliansky / bez titulkov

B4447: NAVRÁTILCI / Belgicko 2021

V roku 1993 sa z Mexika vrátili tisíce guatemalských utečencov. Utekali pred ozbrojeným konfliktom a genocídou pôvodného mayského obyvateľstva. Dnes „navrátilci“ bránia svoju ornú pôdu a územie v džungli Alta Verapaz pred výstavbou vodnej elektrárne. Pri mobilizácii nových generácií čerpajú zo svojich skúseností z minulosti.

Réžia: PIETER DE VOS

Dĺžka: 35 min

Jazyk: španielsky / bez titulkov

B4646: OVČIARSKOU CESTOU / Slovensko 2021

Čarovné formulky, mágia a obradné rituály pomáhali ochrániť stádo a pastierov oviec pred chorobami, zlými silami a živelnými pohromami. Mali sme to šťastie, že sme ešte zažili odchádzajúcu generáciu gazdov, ktorí sa postupne vytrácali z našej rodnej krajiny. So sebou si do večnosti nenávratne odnášali vedomosti a zvyky, ktoré sa roky formovali v pote tvrdej práce.  A tak sme sa rozhodli navrátiť do dnešných dní aspoň kúsok sveta našich predkov.  Vydajte sa spolu s nami na ovčiarsku cestu po Slovensku – krajine zasadenej v srdci Európy. Sprievodcami nám budú ľudia, ktorí svoj život zasvätili nielen chovu oviec, ale aj zachovaniu zvykov, spojenými so životom na slovenských salašoch, ale hlavne svoje životy prežili v harmónii s prírodou.

Réžia: ĽUBOMÍR VILUDA, IVAN KRŠIAK

Dĺžka: 53 min

Jazyk: slovensky / bez titulkov

B5174: CESTA K NAPLNENIU / Anglicko 2021

Film sa zameriava na tri jedinečné ľudské príbehy o udržateľnosti, je inšpiratívny a povznášajúci a bol vyrobený pre EXPO 2020 a premietal sa na výstave EXPO 17. marca 2022.

Réžia: STUART CHAMBERS

Dĺžka: 14 min

Jazyk: anglicky / bez titulkov

B5270: SNY, DRINA A PANDÉMIA / Anglicko 2021

Vinohradnícky rytier, potulný sadár, šéfkuchár za oknom, prírodný remeselník a učiteľka kvetov. Sny, drina a pandémia je portrét piatich mladých podnikateľov, ktorí si žijú svoj sen a napĺňajú ho prácou. Spolu s nimi nazrieme ako konzumovať lokálne, myslieť udržateľne a zároveň byť inšpiráciou pre ostatných.

Réžia: JAKUB ŠÍPOŠ

Dĺžka: 27 min

Jazyk: slovensky / bez titulkov

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky