Kategória C

Katalóg filmov

Kategória C: O čom treba hovoriť

Filmy o aktuálnych ekologických problémoch a krízach, o ich dopade na životné prostredie a kultúru v globálnom či lokálnom rozmere. Problémy môžu byť výsledkom prírodných javov napr. klimatické zmeny, sucho, búrky, záplavy či zemetrasenia, alebo môžu byť výsledkom aktivít človeka napr. nárast populácie, ničenie životného prostredia, drancovanie prírodných zdrojov či zlé hospodárenie s odpadmi, atď.

C140: Vesmírny smetiari / Nemecko 2019

Vedci v Nemecku a na celom svete sa snažia pochopiť problém vesmírneho odpadu, ktorý ohrozuje náš každodenný život.

Réžia: MARCO HÜLSER

Dĺžka: 23 min

Jazyk: anglický

C3884: MÔJ POCIT Z BRUCHA / Anglicko 2021

Ničí nefunkčný potravinový systém naše zdravie?  Tento investigatívny dokumentárny film odhaľuje skryté náklady potravinárskeho priemyslu na naše zdravie.  V prvej časti (Výroba potravín) sa skúmajú dôsledky zhoršujúceho sa zdravotného stavu našej pôdy, pričom sa venuje histórii našich poľnohospodárskych postupov a odhaľuje skutočné náklady na našu mantru lacných potravín. V druhej časti (Potravinársky priemysel) sa hodnotí nárast ultra-spracovaných potravín, kontrola veľkých potravinárskych spoločností a dôsledky našej potravinovej politiky. Tretia časť (Odpojenie) skúma našu meniacu sa kultúru potravín. Táto záverečná časť poskytuje pohľad na to, ako môže spotrebiteľ prostredníctvom varenia a vzdelávania získať späť kontrolu nad vlastným zdravím.

Réžia: CLAUDIA MARQUIS

Dĺžka: 59 min

Jazyk: anglický / bez titulkov

C4471: DUCH GANGY / India 2021

Film Duch Gangy približuje cestu 18-ročného environmentálneho aktivistu Sumaira Handa Bakshiho a jeho mládežníckej organizácie, ktorá sa už päť rokov snaží zachrániť kriticky ohrozené vodné druhy žijúce v rieke Ganga. V snahe posilniť hnutie a podporiť účasť mladých ľudí sú vo filme Sumairove rozhovory s odborníkmi, kľúčovými rozhodujúcimi činiteľmi a vplyvnými osobami, v ktorých sa snaží rozobrať príčiny, dôsledky a rozsah problému a zároveň navrhuje riešenia na oživenie rieky, ktorá podporuje životy miliónov Indov.

Réžia: NATASHJA RATHORE

Dĺžka: 17 min

Jazyk: anglický, hindi / bez titulkov

C4519: LA QUEBRADILLA / Čile 2021

V nenápadnej rokline sa nachádza rozľahlé trhovisko pod holým nebom…

„La Quebradilla“, Alto Hospicio je charekterizovaný pohybom ľudí, predmetov a emócií. Načo stále vyrábame nové veci?

Réžia: ROD SÁEZ CHÁVEZ

Dĺžka: 29 min

Jazyk: španielsky / bez titulkov

C4780: PRÍBEH ROBOTNÍKA Z ROPNEJ VEŽE / Anglicko 2021

Film o prechode od ropy k obnoviteľným zdrojom energie a o pracovníkoch, ktorí sa ocitli uprostred tohto procesu. V prípade klimatickej krízy vieme, že musíme rýchlo prejsť od ropy a plynu k obnoviteľným zdrojom energie. Čo sa však stane s pracovníkmi v ropnom priemysle, ktorých živobytie závisí od tohto odvetvia? Organizácia Greenpeace sa rozprávala so súčasnými a bývalými zamestnancami ropného priemyslu o vzostupoch a pádoch, ktoré zažili pri práci v tomto odvetví, a o výzvach, ktorým čelia.

Réžia: ANNA WELLS

Dĺžka: 10 min

Jazyk: anglický, bez titulkov

C4850: SUBOTICKÉ PIESKOVCE – VTÁKY SÚ PREČ / Srbsko 2022

V chránenom prírodnom bohatstve subotických pieskovcov v PE Vojvodina sa lesy vyrubujú pod zámienkou, že predsa nemôžu dovoliť, aby „les zahynul“. Občania, ktorí žijú v blízkosti, ťažko znášajú ničenie lesa a živého sveta, ktorý v tejto oblasti subotických pieskovcov existoval.

Réžia: RUŽA HELAĆ

Dĺžka: 29 min

Jazyk: srbský / anglické titulky

C4899: PLANÉTA E.: ZÁHADA HMYZU - MEDZI POHROMOU A VYMIERANÍM DRUHOV / Nemecko 2021

Keď žerie lienka jedného priadkovčeka molicového po druhom, je to prirodzená ochrana proti škodcom. Najlepšie riešenie na všetko sa nachádza v prírode. Vždy, keď do toho zasiahne človek, príde problém. Intervenuje a strieka. Čoraz viac hmyzu sa dostáva z prirodzenej rovnováhy.

Réžia: MAITE ANAYA

Dĺžka: 29 min

Jazyk: anglický / bez titulkova

C4349: EVER SLOW GREEN – ZALESŇOVANIE V AUROVILLE, JUŽNEJ INDII / India 2020

Pred 50 rokmi sa na erodovanej púštnej planine v Tamil Nadu v južnej Indii uskutočnil unikátny projekt zalesňovania, keď sa ľudia z rôznych krajín spojili, aby založili medzinárodné experimentálne mestečko Auroville. Idealizmus niektorých prvých obyvateľov, hnaných túžbou zlepšiť drsné životné podmienky, im pohol získať cenné skúsenosti ako kultivovať vzácny typ lesa, akým je tropický suchý vždyzelený les, ktorý sa vyskytuje v pobrežnom pásme štátu Tamíl Nádu. Film rozpráva príbeh päťdesiatich rokov mladého lesa v Auroville.

Réžia: CHRISTOPH POHL

Dĺžka: 56 min

Jazyk: anglický / bez titulkov

C4666: MAMODY, POSLEDNÝ KOPÁČ BAOBABOV / Francúzsko 2022

Náhorná planina Mahafaly na juhozápade Madagaskaru je extrémne suchá krajina. Prší tu len niekoľkokrát do roka. V týchto veľmi ťažkých životných podmienkach našli obyvatelia malej dediny Ampotaka jedinečné riešenie na uskladnenie vody.

Réžia: CYRILLE CORNU

Dĺžka: 52 min

Jazyk: anglický / bez titulkov

C4774: SVET BEZ VČIEL? / Francúzsko 2021

Po svete sa šíria varovné správy o tom, že včely sú v ohrození. Čo môžeme pre ich záchranu urobiť? Niektoré odpovede sú všadeprítomné alebo futuristické, iné sú inovatívne, iné sú zas stelesnením zjednotenia a kolektívnosti. Vydajme sa na cestu okolo sveta z Francúzska cez Bolíviu, Kambodžu až do Spojených  štátov a spoznajme rôznych aktérov a možné riešenia. Ich odpovede formujú svet zajtrajška.

Réžia: ELSA PUTELAT

Dĺžka: 54 min

Jazyk: khmer, čínsky, anglický, španielsky, francúzsky / bez titulkov

C4815: CERTIFIKOVANÁ OBLASŤ V MEXIKU „ZELENÝ ZOZNAM" / Mexico 2021

Film vyzdvihuje prácu vykonanú v prírodnej chránenej oblasti biosférickej rezervácie ostrova San Pedro Martir, ktorá má sa má dostať na certifikovaný zelený zoznam IUCN.

Réžia: DIANA SANCHEZ

Dĺžka: 35 min

Jazyk: španielsky / bez titulkov

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky