Kategória C

Katalóg filmov

Kategória C: O čom treba hovoriť

Filmy o aktuálnych ekologických problémoch a krízach, o ich dopade na životné prostredie a kultúru v globálnom či lokálnom rozmere. Problémy môžu byť výsledkom prírodných javov napr. klimatické zmeny, sucho, búrky, záplavy či zemetrasenia, alebo môžu byť výsledkom aktivít človeka napr. nárast populácie, ničenie životného prostredia, drancovanie prírodných zdrojov či zlé hospodárenie s odpadmi, atď.

C140: Vesmírny smetiari / Nemecko 2019

Vedci v Nemecku a na celom svete sa snažia pochopiť problém vesmírneho odpadu, ktorý ohrozuje náš každodenný život.

Réžia: MARCO HÜLSER

Dĺžka: 23 min

Jazyk: anglický

C182: Občianska vedecká revolúcia / Španielsko 2018

Môže nízkonákladový senzor zmeniť realitu mesta? A čo ak budú desiatky? Na jar roku 2016 začali rôzne skupiny občanov v Barcelone, Prištine a Amsterdame, znepokojené nadmernou hlučnosťou, znečistením ovzdušia a gama žiarením, vo svojich štvrtiach zhromažďovať údaje pomocou nízkonákladových senzorov, aby mohli zmerať rozsah svojich problémov a pokúsiť sa nájsť riešenia.

Réžia: MARTIN ANDRES BALESTRINI

Dĺžka:63 min

Jazyk: anglický

C209: Smrť pod kolesami - prehliadaný masaker / Taliansko 2019

Vylúčením prírodných prvkov z nášho každodenného života sme preťali naše emočné väzby so zvieratami, rastlinami a biotopmi, ktoré obívajú. Odcudzili sme sa biodiverzite. Príklad? Milióny cítiacich bytostí nájde svoju smrť na cestách, pod kolesami našich vozidiel.

Réžia: MARCO TESSARO

Dĺžka: 23 min

Jazyk: anglický

C327: Vyrobené v raji / USA 2019

Bali je pre návštevníkov idylickou rajskou záhradou. Jej druhú tvár nám predstaví umelec Made Bayak. Plast je jeho médiom, kreatívnym jazykom v umení a vzdelávacom aktivizme. Zoberie nás na vzrušujúcu cestu od svätých hôr, cez posvätné vody a jeho nábožensky založeného rodinného života, až po luxusné zóny rezortov, ktoré spochybňujú stav balinézskej kultúry v období masového turistického rozvoja.

Réžia: YANG YANG

Dĺžka: 34 min

Jazyk: slovenský dabing

C534: Čokoládové srdce temnoty / Francúzsko 2019

V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel, na základe tlaku mimovládnych organizácií, zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach do roku 2006. Dodržiava sa tento sľub aj o 18 rokov neskôr? Pobrežie Slonoviny, najväčší producent kakaa na svete, sa skutočne pokúsilo túto pohromu v krajine odstrániť. Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy dokonca obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje?

Réžia: PAUL MOREIRA

Dĺžka: 56 min

Jazyk: anglicko-francúzsky, slovenské titulky

C535: Semienka profitu / Francúzsko 2019

Šesťdesiat rokov výroby štandardizovaného ovocia a zeleniny a tvorba  priemyselných hybridov mali dramatický vplyv na ich výživový obsah. Za posledných 50 rokov stratila zelenina 27% vitamínu C a takmer 50% železa. Vezmite si takú paradajku. Vďaka viacnásobnej hybridizácii vedci neustále šľachtia červenšie, hladšie a pevnejšie paradajky. Pritom však stratili štvrtinu vápniku a viac ako polovicu vitamínov. Semená, z ktorých dnešné ovocie a zeleninu konzumujeme sú  majetkom niekoľkých nadnárodných spoločností, ako je napr. Bayer a Dow-Dupont.  Tieto nadnárodné spoločnosti vyrábajú svoje semená prevažne v Indii, kde pracovná sila zarobí len pár rupií denne, zatiaľ čo spoločnosť dosahuje obrat vyše 2 miliardy EUR.

Réžia: LINDA BENDALI

Dĺžka: 50 min

Jazyk: slovenský dabing

C1310: Za hranicami ľadovca / Španielsko 2019

Pôsobivý dokument, ktorý odráža vzťah človeka k životnému prostrediu, ako aj  analýzu budúcnosti druhov v kontexte geografického chaosu.

Réžia: DAVID RODRÍGUEZ MUÑIZ

Dĺžka: 18 min

Jazyk: slovenský dabing

C1550: Merino boom - pravá cena hebučkej vlny / Nemecko 2019

Vlna oviec merino je čoraz populárnejšia. S 88% je Austrália jej najväčším producentom na svete. Na dobrých životných podmienkach zvierat však na väčšine austrálskych fariem nezáleží. Aby sa  vyprodukovalo čo najviac vlny, ovce sú celkom prešľachtené. Viac záhybov pokožky produkuje viac vlny. Problémom je, že záhyby kože priťahujú červy. Aby sa tomu zabránilo, záhyby sa pri konečníku odrežú  – zvyčajne bez anestézie. ZDFzoom si kladie otázku: Koľko utrpenia sa skrýva za výrobou merino vlny a ako môžu spotrebitelia zistiť, či zviera, z ktorého majú výrobok netrpelo?

Réžia: JOANNA MICHNA

Dĺžka: 29 min

Jazyk: slovenský dabing

ODOBERAJ NOVINKY

Prihláste sa na odber noviniek priamo do vašej mailovej schránky