Banská Bystrica 16.12. – 20.12.

Online festival

Filmový festival Ekotopfilm | Envirofilm ONLINE vám predstaví dokumentárne filmy v slovenskej premiére. Vzhľadom k súčasným opatreniam prebehne festival v netradičnej podobe, v online priestore priamo na našej web stránke. 

Festival už tradične odštartuje ráno programom pre vopred prihlásené základné a stredné školy. V rámci Junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna a sprievodných aktivít naučia aj ako neplytvať potravinami.

Online festival pre verejnosť začína  o 18:00 a program bude dostupný vždy po dobu 24 hodín. Po tomto termíne už nebude možné si filmy pozrieť. Zároveň sú filmy dostupné len z územia Slovenska.
Prajeme vám príjemný zážitok!

Informácie o filmoch

ISLAND – ZNOVUZRODENÝ OSTROV, ES, 53′

Polárna líška, jediný domorodý cicavec Islandu, a jeden z mnohých druhov, ktoré sa dokázali prispôsobiť nehostinným ostrovným podmienkam. Toto miesto sa zrodilo z ohňa z hĺbky Zeme a život sa tu prejavil tým najohromnejším spôsobom. Líška vás prevedie úchvatnou biodiverzitou ostrova, medzi ktorú patria mníšiky, rybáre dlhochvosté, kajky morské, fulmare, bernikly, tulene, veľryby či alky.

Réžia: CARLOS PEREZ

 

VEĽKÍ A MALÍ – EXTRÉMY PRÍRODY, AT, 50′ »TRAILER«

Či už v živočíšnej ríši alebo vo svete rastlín, naša Zem je obývaná veľkými aj malými formami života.Vyberte sa s nami na cestu okolo sveta a spoznajte svet plný fascinujúceho života, ktorý je neuveriteľne veľký a úžasne malý.

RÉŽIA: PETRA LEDERHILGER

ISLAND – ZNOVUZRODENÝ OSTROV, ES, 53′

Polárna líška, jediný domorodý cicavec Islandu, a jeden z mnohých druhov, ktoré sa dokázali prispôsobiť
nehostinným ostrovným podmienkam. Toto miesto sa zrodilo z ohňa z hĺbky Zeme a život sa tu prejavil tým
najohromnejším spôsobom. Líška vás prevedie úchvatnou biodiverzitou ostrova, medzi ktorú patria mníšiky,
rybáre dlhochvosté, kajky morské, fulmare, bernikly, tulene, veľryby či alky.

Réžia: CARLOS PEREZ

 

ZAVALENÍ ODPADKAMI, DE, 46′ »TRAILER«

Predstavte si svet, kde sú odpadkové koše naplnené kvetmi. Svet bez odpadu. Hrdinovia dokumentu skúmajú, ako vzdialená je táto vízia od nášho každodenného života. Film zobrazuje celú paletu zúčastnených od inštitucionálneho odpadového hospodárstva, separácie odpadu, recyklácie, až po mimovládne organizácie a jednotlivcov, ktorí sa snažia predchádzať vzniku odpadu. V mixe kreatívneho dokumentárneho filmu a animácie spochybňujú našu vlastnú úlohu a zodpovednosť za trvalo udržateľný životný štýl.

RÉŽIA: LAURA LAZZARIN, KERSTIN PALME, MARTIN KLEINMICHEL

Prednáška: Je Sumatra raj alebo peklo na zemi?

Na ostrove Sumatra žijú 4 z 10 najohrozenejších druhov zvierat. Vo veľkom sa tu pestuje palmový olej – lacný zabiják, ktorým sa kŕmime každý deň. Je všade okolo nás a ničí planétu a ľudské zdravie. Tomáš Šmátrala, člen projektu GREEN LIFE, nám porozpráva o problematike vypaľovania dažďových pralesov kvôli plantážam palmy olejnej a o bezohľadnom pytliactve.

Činnosť tohto unikátného Česko-Slovensko-Indonézského projektu, pôsobiaceho na Sumatre,  je zameraná na ochranu dažďového pralesa a ohrozených druhov zvierat ako sú tigre, slony a orangutani. Rovnako sa dozviete aj o možnosti zapojenia sa do ochrany týchto nádherných oblastí a ich divokých obyvateľov.

 

NEDEJ SE!: OKO TYGRA, CZ, 26′

Dokument Oko tygra o česko-indonézskom projekte „Prales dětem“, ktorý prináša pojem ochrana prírody na miesta, kde sú to teraz len slová bez významu.

RÉŽIA: JAKUB CHARVÁT

DISKUSIA: Vlčí údel na Slovensku – sobota 19.12. o 18:00

Zbláznení do orieškov – tajný život veveričiek, DE, 50′

Veveričky žijú v mimoriadne rozmanitých biotopoch a ich domovom sú mestá, púšte, hory, ako aj arktické oblasti. Niektoré dokážu lietať, iné zas plávať, ďalšie  žijú na stromoch alebo v podzemí, iné milujú sneh alebo rozpálené púšte. Od najväčšej veveričky po najmenšiu je rozmanitosť týchto hlodavcov skutočne ohromujúca. Tento špičkový prírodopisný film vám ukáže niektoré z najviac fascinujúcich druhov veveričiek na svete  a aj to, ako sa úspešne udomácnili extrémnych podmienkach a v ľudskej spoločnosti.  V zábavných sekvenciách zistíte čo majú všetky druhy spoločné a čo ich robí tak výnimočnými.

Réžia: YANN SOCHACZEWSKI

DISKUSIA: Čo pijeme, Slováci? – nedeľa 20.12. o 18:00

Impozantný Yellowstone – oheň a ľad, USA, 49′

Zima v Yellowstone. Husté sneženie a teploty 50 stupňov pod nulou sú v kontraste s horúcimi gejzírmi podzemných síl; dramatické ukážky akoby z iného sveta. So sprievodcom Billom Pullmanom sa vydáme na cestu nekonečnými snehovými poliami, ukážeme vám „diamantový prach“, prebrodíme rieky zohriate geotermálnymi prameňmi. Poďte s nami žasnúť nad divočinou parku a pozrite sa ako sa živočíchy prispôsobili extrémnym podmienkam, aby kruté zimy prežili.

Réžia: SHASTA WINSTON

Diskusie

DISKUSIA: Vlčí údel na Slovensku – sobota 19.12. o 18:00

Celé Slovensko šokovala povolená kvóta pre lov vlka pre loveckú sezónu 2020/2021.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský je ochranár a sám tvrdil, že je za nulovú kvótu pri odstrele vlka. Napriek tomu jeho rezort podpísal odstrel až 50 jedincov. Nevypočul ani tlak a výzvy 31 mimovládnych organizácií a viac ako 50.000 občanov. Minister životného prostredia Ján Budaj zareagoval a chce zakázať odstrel vlka spôsobom, že ho vyhlási za chráneného živočícha. Environmentálne organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka dravého na Slovensku a prepracovanie programu jeho starostlivosti. Poľovníci zase tvrdia, že redukujú počet vlkov a pomáhajú tak ovčiarom na Slovensku.

Čo keby sa posadili všetci zúčastnení za okrúhly stôl a začali spoločne diskutovať? Filmový festival Ekotopfilm zorganizoval panelovú diskusiu, kde sa oproti seba posadia obidvaja ministri, poľovníci aj ochranári. Dohodnú sa čo bude ďalej s vlkom na Slovensku?

HOSTIA:

  • Ján Budaj – Minister životného prostredia
  • Ján Mičovský – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
  • Michal Tomčík – generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva
  • Alojz Kaššák – Viceprezident Slovenskej poľovníckej komory
  • Juraj Lukáč – Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK
  • Milan Jeglik, ochranár šeliem v Európskej únii, predseda spolku PRALES DĚTEM CZ

MODERÁTOR: Roman Juraško

DISKUSIA: Čo pijeme, Slováci? – nedeľa 20.12. o 18:00

Obyvatelia Slovenska majú pocit, že máme dostatočnú zásobu kvalitnej pitnej vody. Voda sa dá považovať za strategickú surovinu našej krajiny. Je to ale skutočne tak? Čo pijeme, Slováci?

Prebiehajúca klimatická zmena má dopad na už teraz citeľný nedostatok vodných zdrojov, ale aj na meniacu sa kvalitu pitnej vody. Vodné toky, rieky, potoky sú často znečistené. Chemizáciou životného prostredia si zase znečisťujeme podzemnú vodu, kde sú už často nadlimitné koncentrácie organických chemikálií. Tie majú preukázateľný vplyv na rozvoj onkologických, neurologických a iných ochorení.

Bez pitnej vody nikto z nás nevie existovať.

Aká je problematika pitnej vody na Slovensku? Ohrozujú naše zásobárne pitnej vody enviromentálne záťaže? Ako vlastne zabezpečuje štát ochranu našich vodných zdrojov?

HOSTIA:

  • MŽP Štátny tajomník Michal Kiča
  • Mgr. Lucia Olívia Ďurčová, ekologička, enviromentálna špecialistka
  • Dušan Velič – vysokoškolský učiteľ, vedec a člen občianskeho združenia Za našu vodu
  • Alena Trančíková – vedúca divízie výroby vody z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti

MODERÁTOR: Kristína Tormová

Podujatie je ako každý rok bez poplatku. Ak nás však chcete podporiť, môžete si zakúpiť vstupenku v rôznej hodnote. ĎAKUJEME

Festival finančne podporili