Senica 3.12.

Online festival

Filmový festival Ekotopfilm | Envirofilm ONLINE vám predstaví dokumentárne filmy v slovenskej premiére. Vzhľadom k súčasným opatreniam prebehne festival v netradičnej podobe, v online priestore priamo na našej web stránke. Nebude chýbať ani obľúbený sprievodný program Mimo plátna.

Festival už tradične odštartuje ráno programom pre vopred prihlásené základné a stredné školy. V rámci Junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna a sprievodných aktivít naučia aj ako neplytvať potravinami.

Online festival pre verejnosť začína  o 18:00 a program bude dostupný vždy po dobu 24 hodín. Po tomto termíne už nebude možné si filmy pozrieť. Zároveň sú filmy dostupné len z územia Slovenska.
Prajeme vám príjemný zážitok!

Veľkí a malí - Extrémy prírody AT, 50'
Diskusia:Čo pijeme, Slováci?
Šanca prežiť SVK, 36'

Informácie o filmoch

VEĽKÍ A MALÍ – EXTRÉMY PRÍRODY, AT, 50′

Či už v živočíšnej ríši alebo vo svete rastlín, naša Zem je obývaná  veľkými aj malými formami života. Oceánske prúdy unášajú obrovské veľryby , ktoré majú viac ako 30 metrov, zatiaľ čo miniatúrne trpasličie morské koníky sa ukrývajú pred ich silou v krehkých konároch koralových útesov. Na africkom kontinente žije množstvo rôznych obrov: slony africké balansujú na svojich zadných nohách, aby dosiahli najchutnejšie listy a pritom ich sledujú podstatne vyššie žirafy. V juhoafrickom Namaqualande stačí na oživenie púšte jediná dažďová prehánka a nespočetné množstvo drobných rastlín vytvorí obrovské farebné more. A to nie je všetko. Vyberte sa s nami na cestu okolo sveta a spoznajte svet plný fascinujúceho života, ktorý je neuveriteľne veľký a úžasne malý.

Réžia: PETRA LEDERHILGER

ŠANCA PREŽIŤ, SVK, 36′

Ako vyzerá rok v záchrannej stanici pre voľne žijúce zvieratá?

Jar rozkvitne a rozvonia aj chladnejšiu časť krásnej Oravy. Letné teploty dajú zabrať, no zároveň je to priestor na dlhší a pre mnohé zvieratá zaujímavejší pobyt vonku. Jeseň zahalí rána do tajomnej a dychberúcej inverzie a sfarbí okolitú prírodu tak, že neviete kam sa skôr pozrieť.  Zima tu býva taká, ako ju poznáme z pohľadníc. Je krásna, no studená a náročná pre všetkých.

Šanca prežiť otvára divákovi tri najsilnejšie príbehy, ktoré v záchrannej stanici zanechali nezmazateľnú stopu. Napísali ich orlica Zoja, medvieďatá Kvetka a Albert a vlčica Daisy. Film je rozdelený na štyri ročné obdobia a každé jedno nesie so sebou svoje špecifiká.

Film Šanca prežiť je autentický, odžitý a podčiarknutý vlastnou skúsenosťou a láskou k práci.

Réžia: KATARÍNA TEKEĽOVÁ

Diskusia

Čo pijeme, Slováci?

Obyvatelia Slovenska majú pocit, že máme dostatočnú zásobu kvalitnej pitnej vody. Voda sa dá považovať za strategickú surovinu našej krajiny. Je to ale skutočne tak? Čo pijeme, Slováci?

Prebiehajúca klimatická zmena má dopad na už teraz citeľný nedostatok vodných zdrojov, ale aj na meniacu sa kvalitu pitnej vody. Vodné toky, rieky, potoky sú často znečistené. Chemizáciou životného prostredia si zase znečisťujeme podzemnú vodu, kde sú už často nadlimitné koncentrácie organických chemikálií. Tie majú preukázateľný vplyv na rozvoj onkologických, neurologických a iných ochorení.

Bez pitnej vody nikto z nás nevie existovať.

Aká je problematika pitnej vody na Slovensku? Ohrozujú naše zásobárne pitnej vody enviromentálne záťaže? Ako vlastne zabezpečuje štát ochranu našich vodných zdrojov?

HOSTIA:

  • MŽP Štátny tajomník Michal Kiča,
  • Mgr. Lucia Olívia Ďurčová, ekologička, enviromentálna špecialistka,
  • Dušan Velič – vysokoškolský učiteľ, vedec a člen občianskeho združenia Za našu vodu,
  • Alena Trančíková – vedúca divízie výroby vody z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti

MODERÁTOR: Kristína Tormová

Podujatie je ako každý rok bez poplatku. Ak nás však chcete podporiť, môžete si zakúpiť vstupenku v rôznej hodnote. ĎAKUJEME

Festival finančne podporili