JE ČAS ZARADIŤ SPIATOČKU

NENECHAJTE SI UJSŤ FILMY, KTORÉ VÁM ZMENIA POHĽAD NA SVET

 

Vytrvalé a neustále silnejúce konzumné správanie ľudí priviedlo zdravie našej planéty do hraničnej krízy. Stojíme na križovatke, na ktorej sa musíme rozhodnúť, či svoje správanie dokážeme zmeniť. Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša v dňoch 25. – 29. októbra 2021 do Bratislavy a Banskej Bystrice najlepšie dokumentárne filmy zo sveta, diskusiu o zmenách kvôli klimatickej zmene v meste a ďalšie pálčivé témy našich dní. 

 

Téma tohtoročného medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je stručná, ale o to jasnejšia. KONZUM. Na začiatku technického rozmachu mali geniálni vynálezcovia tie najlepšie úmysly. Jedlo malo ľudí nasýtiť a potešiť, oblečenie nás malo chrániť a automobily nás mali priblížiť k živobytiu a blízkym. V novej kampani od agentúry Effe sa Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm ospravedlňuje velikánom za to, že sme ich vynálezy konzumným správaním a nadužívaním zmenili na zbrane voči životnému prostrediu. „Na jednej strane môžeme mať pocit, že v súčasnosti sa už ľudia začali zamýšľať nad našou existenciou na tejto planéte. Na druhej strane, dáta hovoria jasne. Míňame viac financií a tvoríme viac odpadu. Dobu konzumnú by sme mali čo najskôr ukončiť a ja dúfam, že počas našej kampane a filmoch sa ľudia môžu zamyslieť a možno aj niečo zmeniť vo svojich životoch,“ hovorí riaditeľ filmového festivalu Peter Lím.

Na tému konzumu festival prináša diskusiu s názvom Zbohom doba konzumná! Naozaj? Existuje rozumná miera nákupov? Využívame naše zdroje efektívne? 

Táto diskusia a vybrané časti sprievodného programu sa budú aj livestreamovať na sociálnych sieťach.

 

KLÍMA V MESTE

Festivalový tím je aktuálne aj na turné po Slovensku. Na úrovni zástupcov miest a krajov diskutuje o pripravenosti miest na klimatické zmeny. Dopady zmeny klímy, ako sú nárast priemerných teplôt, častejšie a intenzívnejšie vlny horúčav, prívalové zrážky spôsobujúce záplavy, suchá, víchrice a ďalšie majú dopad na celú planétu, ale mestá sú na tieto dopady zvlášť zraniteľné. Sú jedným z pôvodcov súčasnej a budúcej klimatickej krízy, ale súčasne aj obeťou. Ako môžu reagovať mestá Bratislava a Banská Bystrica na najväčšiu globálnu hrozbu súčasnej doby? Diskusie organizuje Ekotopfilm vďaka generálnemu partnerovi ČSOB.

 

FILMOVÝ PROGRAM

Festival prináša filmovú prehliadku tých najlepších filmov prinášajúcich témy a myšlienky, ktoré treba aj v roku 2021 pripomínať či objavovať. Päť dní nabitých tým najlepších zo sveta dokumentov, aktuálne témy, ale aj krásna divoká príroda. Aj o tom bude Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm, ktorý prvýkrát premietal v roku 1974. 

 

EKOTOPFILM PRE DETI

Festival Ekotopfilm organizuje aj Junior festival pre základné a stredné školy. Spriaznené školy v rámci enviro výchovy prichádzajú do kinosál na prednášku a filmový program. Prvýkrát dostali možnosť zúčastniť sa rodičia s deťmi. Deti čaká kvíz o plytvaní potravinami s raperom Kalim, blok detských filmov a im venované prednášky. V Bratislave sa dozvedia o záchrane zvierat od Metoda Maceka zo Záchrannej stanice v Zázrivej. V Banskej Bystrici ochranár Erik Baláž predstaví slovenské lesy, aktivista Milan Jeglík vysvetlí ako fungujú rangeri na celom svete. 

 

LINK PRE PROGRAM je dostupný tu: https://www.ekotopfilm.sk/program/

 

Vstup na festival je voľný.