Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v Primaciálnom paláci po skončení týždňového festivalu v Bratislave a Banskej Bystrici. Grand Prix – Cenu vlády Slovenskej republiky získala francúzska snímka Klimatické zmeny: Paradox mozgu (Climate change: Brain Paradox), ktorý sa venuje dôvodu, prečo náš mozog nedokáže spracovať globálne otepľovanie. Ocenenie udelil premiér Slovenskej republiky Eduard Heger.

 

Medzinárodná porota vybrala na jeseň 2022 nemala ľahkú úlohu. Museli vybrať z prihlásených 1725 snímok tie najlepšie a udeliť im ocenenia. Hlavnú cena v kategórií Za poznaním prírody – Cena Ministerstva životného prostredia SR získal film: Ľudoopy – príbeh cítiacej morálnej mysle (Great apes – a story of the feeling moral mind).

 

Porota v zložení Joanna Jedrusik z Poľska, Halim Hosny z Nemecka a Ľudo Hičár zo Slovenska udelila 10 cien. Cenu medzinárodnej poroty vyhral film Vydra, legenda sa vracia (The otter, a legend returns).

V kategórií Krátke – Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR získal filipínsky krátkometrážny film CITSALP (CITSALP). Ocenenie v kategórii Úspešné príbehy  – Cena Ministerstva hospodárstva SR prebral jediný ocenený slovenský režisér Jakub Šípoš za film Sny, drina a pandémia.

V kategórii O čom treba hovoriť vyhral anglický film: Môj pocit z brucha (My gut feeling), ktorý sa venuje chemickým látkam, ktoré prijímame spolu s potravinami. Cenu v kategórii Deti – Cenu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR získal film: Fakty o klíme (Climate facts). Film má úspech medzi slovenskými školákmi, kde toto dielo Ekotopfilm premieta.

Cena za najlepšiu prezentáciu príbehu získal film: Vzkriesenie raja: Bojovníci za koraly z Curacaa (Resurrecting Eden: The coralfighters of Curacao). Cena za podporu životného prostredia – cena primátora hlavného mesta SR získal film z Nemecka Kam sa podeli vtáky z nášho vidieka (Lost – birds of the countryside). Cena za originálnosť putuje až do Kolumbie, filmu Expedícia Tribugá (Expedición Tribugá) odovzdal ju generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco.

Dokumentarista z Veľkej Británie Nigel Marven si osobne prebral poctu Honour of Ekotopfilm z rúk Ministra životného prostredia Jána Budaja.

 

Po úspechu v Bratislave a Banskej Bystrici sa presúvame do ostatného Slovenska a víťazné filmy si budete môcť pozrieť v rôznych krajských a okresných mestách počas Ekotopfilm TOUR 2022. Plán najbližších miest nájdete tu:

https://www.ekotopfilm.sk/ekotopfilm-envirofilm-2022/