Už v pondelok 26. septembra 2022 začíname! Za týždeň predstavíme v Bratislave v Pistoriho paláci  a v Banskej Bystrici  v Robotníckom dome tie najlepšie dokumentárne filmy z celého sveta.

Na festival Ekotopfilm – Envirofilm sa nám prihlásilo viac ako 1700 filmov z celého sveta. Do oficiálneho výberu sa dostalo 66 filmov, ktoré súťažia v šiestich kategóriách.

Veľmi sa tešíme, že tento rok nás svojou osobnou návštevou na festivale poteší Nigel Marven, obrovská hviezda nielen v Anglicku, ale po celom svete. Britský tvorca filmov o divokej prírode Nigel Marven, scenárista, prezentátor a dobrodruh, známy po celom svete pre osobitý štýl, inovatívne programy a entuziazmus.

 

Kto je Nigel Marven?

12 rokov pracoval po boku Sir Davida Attenborougha. Natočil viac ako 150 dokumentárnych filmov, navštívil všetky kontinenty a sprostredkoval divákom príbehy úžasných divokých zvierat. Známy sa stal hlavne vďaka trháku „Prehistorický park“. Posledných 10 rokov tvorí vedecké, dobrodružné a prírodopisné dokumenty s vlastnou produkčnou spoločnosťou. Za svoju tvorbu už získal viacero ocenení. V roku 2022 obdrží precízne ocenenie Honour of Ekotopfilm na Slovensku v rámci Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm.

 

Slovenskú premiéru na festivale bude mať aj dokumentárny film EXPEDÍCIA TRIBUGÁ. V zálive Tribugá, ktorý je v súčasnosti ohrozený výstavbou plánovaného druhého námorného prístavu v krajine, sa nachádzajú neprebádané ekosystémy a interakcie, ako aj  komunity, ktoré žijú v rovnováhe so svojím prostredím, ale musia oň bojovať. Režisér Luis Villegas, ktorý v Afrike priamo nakrúcal príde na festival osobne a diváci sa s ním o výrobe filmu v nedotknutej prírode s domorodcami porozprávať.

Medzi zahraničnými snímkami sa predstavia aj domáci filmári. Dokumentárny film OVČIARSKOU CESTOU približuje históriu ovčiarstva na Slovensku a valašskú kultúru.  Film o vtákoch v prírode, ako sa rozmnožujú, žijú a prečo sú dôležitý zodpovie zase dokument KAM SA PODELI VTÁKY Z NÁŠHO VIDIEKA a ako je už z názvu jasné, hľadá dôvody, prečo divoké vtáctvo v prírode mizne.

Okrem premietania úžasných dokumentárnych filmov z celého sveta sa môžete tešiť na rôzne zaujímavé diskusie s odborníkmi na tému dnešných environmentálnych problémov.

Kompletný program.

 

MÁME PRÁVO NA ČISTÝ VZDUCH

Čo dýchame významne ovplyvňuje kvalitu nášho života. Znečistený vzduch, tichý zabijak, nás stojí zdravie aj peniaze. Chránia slovenské úrady dostatočne svojich obyvateľov? O kvalite ovzdušia sa budú rozprávať zástupcovia Ministerstva životného prostredia a mesta Bratislava a Banská Bystrica. Témy prednášok, workshopov, diskusií a sprievodného programu budú nadväzovať na súčasné problémy a výzvy s ohľadom na životné prostredie. Či môžeme vnímať vodík ako budúcnosť, alebo je to iba zelená utópia, sa opäť rozoberie počas festivalového týždňa.

 

PROGRAM PRE DETI

Portugalský krátkometrážny snímok ZVLÁŠTNY ZLOČIN PÁNA JAYA je zase zástupca animovaných filmov. Dej sa odohráva v meste, kde je zakázaná príroda. Ako to dopadne, keď sú rastliny zámerne ničené, ale niekomu v meste predsalen chýbajú môžu vidieť v programe venovaný deťom. Ten začína každý deň o 16:00 v obidvoch mestách.

www.ekotopfilm.sk/ekotopfilm-envirofilm-2022/

 

Vstup na festival a všetky jeho sprievodné akcie je zadarmo. Tešíme sa na vás!

LINK EVENT BRATISLAVA: https://fb.me/e/5cZXeIliq

LINK EVENT BANSKÁ BYSTRICA: https://fb.me/e/2XXlOAR6K

Ďakujeme generálnemu partnerovi ČSOB nadácia a taktiež ostatným partnerom, že aj vďaka nim môžeme aj tento rok festival realizovať.