Olympijské hry v Tokiu 2020 sa otvorili uprostred tvrdení, že ich prísľub, že budú najzelenšími hrami vôbec, sa považuje za „greenwashing“.

Podľa novej štúdie je to naopak tretia najmenej udržateľná olympiáda od roku 1992.

Tohtoročné podujatie predstavuje prvé olympijské hry, ktoré sú uhlíkovo neutrálne a podľa organizátorov sa zameriavajú výlučne na obnoviteľnú energiu.

„Väčšina opatrení, ktoré boli súčasťou tejto konkrétnej olympiády, a tých, ktoré boli osobitne sprostredkované, majú viac-menej povrchný účinok,“ uviedol David Gogishvili, ktorý je spoluautorom recenzovanej štúdie týchto hier – Univerzita v Lausanne.

„Úsilie, ktoré vynakladá Medzinárodný olympijský výbor, je dôležité, ale je obmedzené a nedostatočné. Z môjho pohľadu, pokiaľ nebudú výrazne obmedzovať konštrukčné hľadisko a celkovú veľkosť podujatia, budú vždy kritizovaní za greenwashing.“

Hry, ktoré boli odložené z minulého roku kvôli pandémii, sú označované za najzelenšie, aké kedy boli. Medzi päť pilierov udržateľnosti tohto podujatia patrí produkcia nulového odpadu, obnovenie biodiverzity a posun smerom k „nulovému uhlíku“.

Na otváracom ceremoniáli mal nositeľ fakle uniformu vyrobenú z vyradených fliaš Coca-Coly a v rukách niesol kryty na zmiernenie následkov katastrofy s horákom na vodíkový pohon vyrobeným z upraveného hliníka.

Počas celej súťaže budú športovci spať na recyklovaných kartónových posteliach, budú dostávať medaily vyrobené zo starých smartfónov na pódiách z 3D tlače z domáceho plastového odpadu.
Napriek týmto iniciatívam je Tokio 2020 podľa správy stále treťou najmenej udržateľnou olympiádou, ktorá sa uskutočnila za posledných 30 rokov.

„Používanie recyklovaného plastu na stavbu pódií je dobrou ukážkou, ale nenecháva to nijaké dedičstvo na japonskej spoločnosti, pretože nezakázali použitie týchto plastov,“ Masako Konishi pre agentúru Dezeen.

Konishi, ktorý je členom výboru pre udržateľnosť olympijských hier v Tokiu, však tiež tvrdí, že táto udalosť vytvorí dôležitý precedens, keď sa stane prvou hrou, ktorá vyrovná všetky svoje emisie uhlíkovými kreditmi.

„Tokijské olympijské hry zhromaždili viac ako dosť uhlíkových kreditov, čo predstavuje viac ako 150 percent toho, čo bolo potrebné, čo znamená, že bude uhlíkovo negatívna,“ uviedla.
„Tieto uhlíkové kredity sa riadia silnými pokynmi, ktoré si myslím, že by mohli byť vzorom pre budúce olympijské hry.“

„V roku 1964, keď sa v Tokiu naposledy konali letné olympijské hry, sa ich zúčastnilo 5 500 športovcov,“ uviedol. „Dnes ich bude okolo 12-tisíc. Viac športovcov znamená viac podujatí, viac zúčastnených krajín a viac médií. Potrebujú viac miesta, ubytovania a väčšie kapacity, čo znamená viac výstavby a negatívnejšiu ekologickú stopu.“

Aj keď sa odhadovaná uhlíková stopa Tokia 2020 znížila, pretože zahraniční návštevníci budú kvôli pandémii blokovaní, výsledkom udalosti bude stále čisté pridanie 2,4 milióna ton CO2 do atmosféry, čo je viac ako celé mesto Kodaň emitovalo minulý rok.

„Uhlíkové kompenzácie kritizovali rôzni vedci, pretože nám hovoria, že: budeme emitovať stále, ale pokúsime sa to vyrovnať,“ uviedol Gogishvili.

Autor: Jennifer Hahn
Zdroj: Dezeen.com