Autor textu: Alena Janáči

Nakupovanie oblečenia nikdy nebolo jednoduchšie! 80 miliárd kusov oblečenia je vyrobené každý rok. Nakupujeme viac ako potrebujeme, šatníky nám praskajú. Ale počuli ste niekedy výraz Fast Fashion?

Fast fashion, poznáme tiež ako rýchlu módu. A je veľmi lacná a ľahko dostupná. Vyrába sa v obrovských množstvách bez ohľadu na životné prostredie, či pracovné podmienky zamestnancov. Ide o masovú výrobu oblečenia za nízke ceny, kde nad kvalitou prevažuje kvantita. Keď hovoríme o fast fashion, tak hovoríme o viacerých značkách. Určite ich poznáte z obchodných centier.

Rýchla móda je fenomén, ktorý bez obáv zmenil spôsob, akým spotrebitelia po celom svete nakupujú. Je tak rýchla, že ani nestihneme premýšľať…a už vôbec nie udržateľne. Práve naopak. Nakupujeme oblečenie z veľkej časti iba preto, že je lacné, alebo zlacnené. Aj kvôli jeho nízkej cene sa k nemu správame neúctivo. Párkrát ho použijeme a následne vyhodíme, alebo pridáme na hromadu v skrini.

Ide tiež o okrádanie obyčajných ľudí, ktorí toto oblečenie šijú v biednych podmienkach, za nízke honoráre. Hovoríme tomu aj otrokárstvo 21. storočia. Pracujú viac ako 75 hodín týždenne. Ich deň končí až o pol jedenástej v noci a majú len jeden voľný deň v mesiaci. Vo fabrikách pracujú extrémne chudobní ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť stratiť zamestnanie. Preto ich novodobá mašinéria otrokárstva využíva ako rukojemníkov. A my na opačnej strane sveta to našimi nákupmi iba podporujeme.

Textilný priemysel je druhý najšpinavší na svete. Staré oblečenie a textil sa najčastejšie recykluje na materiály, z ktorých sa vyrábajú vlákna pre automobilový či nábytkársky priemysel v podobe poťahov a výsteliek, prípadne izolácie budov. Ale to je skutočne minimálne percento, ktoré sa podarí zrecyklovať.

Často si hľadíme svedomie tým, že staré oblečenie zbierame na pomyselnú charitu. Vedeli ste následne putuje do krajín tretieho sveta? Oblečenie západného sveta najčastejšie posielame do Afriky či Indie. Ak módne značky budú pokračovať v produkcii oblečenia rovnako šialene rýchlym spôsobom, zaplavia planétu odpadom.

Textilný odpad predstavuje na Slovensku približne štyri percentá zo všetkých odpadov, ktoré vyprodukujeme. V praxi to znamená, že ide o 4 až 13 kilogramu textílií na každého Slováka ročne. A toto číslo sa každý rok zvyšuje.

Dopad fast fashion, alebo rýchlej módy na životné prostredie je obrovský. Väčšina oblečenia je vyrobená z polyesteru alebo z polyesterovej zmesi a odhaduje sa, že viac ako polovica je z polyesteru z primárneho zdroja, teda z ropy.

Kedysi značky prichádzali s novými kolekciami podľa ročných období. Trend rýchlej módy to zmenil na týždne; a v obchodoch ste mohli vidieť nové kúsky až 52-krát v roku.

Základným predpokladom zníženia tvorby odpadu akéhokoľvek druhu sa začína pri nákupe. 

  • Pred nákupom zvážte, či oblečenie skutočne potrebujete, pretože je dosť možné, že nepotrebujete
  • Zvoľte kvalitné oblečenie, ktoré vám vydrží dlhšie a nenakupujte podľa trendov
  • Skúste si postupne budovať kapsulový šatník, ktorého základom je menej vecí, ktoré sú kvalitné a dobre navzájom kombinovateľné.
  • Zájdite občas do second handu alebo do obchodov, ktoré ponúkajú recyklovanú módu.
  • A nezabudnite, že to ako sa obliekate neukazuje váš sociálny status, ani IQ

Spoločne musíme dotlačiť módu k tomu, aby opäť spomalila.

Tento projekt bol zrealizovaný s podporou Environmentálneho fondu