HONOUR OF EKOTOPFILM 2023


Príbeh Lucie, ktorá zmenila smer v ochrane oceánov

V svete, kde naše oceány čelia nespočetným hrozbám v podobe znečistenia, zmeny klímy, výlovu, vznikla pozoruhodná organizácia s názvom Blue Religion, ktorá sa neochvejne zaviazala chrániť podmorský svet. Založená neobyčajnou osobou poháňanou svojou láskou k oceánu a túžbou po pozitívnej zmene. Slovenka Lucia Baranová z Blue Religion stojí v popredí ochrany morí. 

Preniknite s nami do ich misie, vízie a pozoruhodnej cesty tejto organizácie zameranej na zachovanie našich oceánov a zistíte, prečo sme sa rozhodli v roku 2023 udeliť poctu HONOUR OF EKOTOPFILM 2023 práve im.

Lucia Baranová trávila svoj čas odmalička pod morskou hladinou. Už od mala ju priťahovala príroda, no vážne túžbu po ochrane prírody začala cítiť, keď sa presťahovala do Indonézie keď mala 16 rokov a začala sa učiť, ako sa stať profesionálnym potápačom. 

Po prvom stretnutí so žralokom sa jej láska k týmto kráľom všetkých morí ešte prehĺbila. Keďže populácia týchto zvierat nebezpečne rýchlo klesá, rozhodla sa založiť vlastnú organizáciu na ich ochranu. Postupne do ochrany zapojila silnú komunitu z celého sveta. Sídlo majú v Mexiku, ale po svete stovky nadšencov, ktorí ich podporujú.

Ochrana a vzdelávanie

Misia Blue Religion je krištáľovo čistá: chrániť podmorský svet, vzdelávať ľudí všetkých vekových kategórií a objavovať skryté poklady hĺbok oceánov. Ich ochranné aktivity sú najdôležitejšie, poháňané presvedčením, že naša generácia má kľúče na dosiahnutie zmeny. Blue Religion spája cestovateľov, deti, miestne komunity, biológov, výskumníkov a nadšencov do ochrany životného prostredia, s cieľom zlepšiť život v harmónii s planétou, na ktorej všetci žijeme.

Dobrovoľníci: Srdce Blue Religion

Dobrovoľníci sú tí najdôležitejší v Blue Religion. Spájajú sa tu rovnako zmýšľajúci jednotlivci a spolu pracujú na riešení problémov ohrozujúcich naše oceány. Dobrovoľníci sa zameriavajú na tri hlavné piliere ochrany: vzdelávanie, riešenie znečistenia a ochranu žralokov. 

Posilňovanie miestnych komunít

Blue Religion verí v návrat späť miestnym komunitám, podporuje udržateľný cestovný ruch ako prostriedok na zachovanie oceánov. Pomocou turizmu, ktorý prináša viac finančných príležitostí miestnym komunitám než neudržateľné rybolov a odrezávanie plutiev žralokom, pomáha Blue Religion týmto komunitám rozkvitnúť. Ich iniciatívy zahŕňajú vzdelávacie podujatia, upratovanie pláží a účasť v školských vzdelávacích programoch na zvýšenie povedomia o ochrane oceánov.

Vzdelávanie: Kľúč k budúcnosti

Blue Religion pevne verí, že budúcnosť našich oceánov závisí od vzdelávania. Ich projekty v oblasti ochrany prioritne zahŕňajú vzdelávanie ľudí všetkých vekových kategórií. Lokálne vzdelávacie programy pre deti, vedené oddanými vzdelávacími dobrovoľníkmi, majú za cieľ vštepiť hlbokú úctu k oceánu a jeho dôležitosť. Spolupracujú s miestnymi univerzitami a šíria ich posolstvo medzi mladými, rovnako zmýšľajúcimi jednotlivcami.

Boj proti znečisteniu

Každý deň sa do oceánov dostane okolo 8 miliónov kusov plastových odpadov, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre morský život. Blue Religion koná tým, že organizuje úpravy pláží a pozemkov na celom svete, rieši tiež znečistenie priamo u jeho zdroja. Tieto udalosti nielen čistia niektoré z najkrajších miest na Zemi, ale aj zvyšujú povedomie o recyklácii a znížení odpadu.  

 

„Už v detstve som bola veľmi fascinovaná zvieratami. Od šiestich rokov som ich odmietala jesť. Cítila som, že je to nesprávne. Vyrastala som v Banskej Štiavnici, kde som mala mnoho dôvodov zamilovať sa do prírody, trpela som však alergiami a mala som problémy s pokožkou. Nedokázali mi pomôcť žiadne maste. Rodičom niekto odporučil, aby ma vzali k moru. Bol to pre mňa zlom. Slaná voda a morský vzduch mi pomohli. Odvtedy som pri mori trávila niekedy aj tri mesiace. Rodičia sa pri mne striedali, kým sa mi nezlepšila pokožka. Šnorchlovala som a objavovala zákutia útesov. Mala som len osem rokov, no vedela som, že patrím k oceánu.”

 

Prítomnosť žralokov v oceánoch je kľúčová pre zdravý morský ekosystém. Pomáhajú udržiavať prirodzenú rovnováhu. Napríklad, bez prítomnosti žralokov v okolí koralových útesov sa premnožia iní predátori bylinožravých rýb, ktoré sa živia riasami. Ak nebude mať kto spásať riasy, začnú nekontrolovane obrastať koraly. A koraly budú zraniteľnejšie proti bieleniu. Koralové útesy majú rovnako dôležitú funkciu ako dažďové pralesy. Ide o bohatý ekosystém, ktorý poskytuje obživu, úkryt či miesta na rozmnožovanie obrovskému množstvu morských živočíchov (približne pól milióna živočíšnych druhov). Koraly patria medzi pŕhlivce, ktoré sa ukrývajú vo svojich schránkach. „Všetko je navzájom prepojené.”