ČSOB nadácia dlhodobo podporuje projekty v oblasti ochrany životného prostredia, zdravia detí a vzdelávania.

„Nie je nám jedno, ako nás vníma spoločnosť, v ktorej pôsobíme. Uvedomujeme si svoju zodpovednosť voči komunite, veď pôsobíme na celom Slovensku. Preto radi a s nadšením podporujeme zmysluplné projekty, ktoré menia životy ľudí k lepšiemu,“  hovorí Simona Šípová, manažérka pre spoločenskú zodpovednosť a komunity ČSOB a správkyňa ČSOB nadácie.

 

TANAP bude zelenší o 150 000 nových stromov

V rámci 5-ročnej spolupráce s Tatranským národným parkom ČSOB nadácia finančne zabezpečí výsadbu 150 000 nových sadeníc smrekov a jedlí. Aj takto chceme prispieť k tomu, aby náš najstarší národný park zostal zeleným aj pre ďalšie generácie. Tento rok sa úspešne podarila rekonštrukcia studničky v oblasti Zverovka, neďaleko Správy TANAP. Obnovená horská studnička sa tak stala ideálnym miestom na oddych a občerstvenie. Odporúčame sa pri nej zastaviť.

Okrem prírody stojí určite za návštevu aj Múzeum TANAP v Tatranskej Lomnici, v ktorej nájdete vďaka ČSOB nadácii kompletne zrekonštruovanú diorámu.

 

Pomoc pre ľudí z Ukrajiny

Vojnový konflikt u našich východných susedov spustil v spoločnosti obrovskú vlnu solidarity a inak tomu nebolo ani u zamestnancov ČSOB. Na pomoc pre odídencov prispeli sumou takmer 30 000 eur. Túto sumu ČSOB nadácia zdvojnásobila a 60 000 eur odovzdala humanitárnej organizácii Človek v ohrození.

V dôsledku udalostí dostal aj tohtoročný ČSOB Bratislava Marathon nový rozmer. Za každého bežca na štarte prisľúbila ČSOB nadácia 3 eurá na pomoc ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou. Vďaka účasti bežcov mohlo ďalších 20 000 eur putovať na účet Človeka v ohrození.

Tým sa však podpora našich východných susedov v núdzi zo strany ČSOB neskončila. Mnoho kolegov sa rozhodlo pomôcť osobne a využiť svoj dobrovoľnícky deň priamo na hraniciach či v centrách pomoci. Okrem toho sme vo vybraných pobočkách spustili verejnú bezhotovostnú zbierku prostredníctvom mPOS terminálov. Klienti a návštevníci tak mohli sami prispieť ľubovoľnou čiastkou a to úplne jednoducho – platobnou kartou, mobilom či hodinkami.

 

Pomáhame detským pacientom

Deti s vrodenými chybami srdca trávia zo zdravotných dôvodov množstvo času mimo školských lavíc. Cieľom edukačného projektu Nadácie Detského kardiocentra, ktorého sme súčasťou, je týmto deťom dopriať vzdelanie, na ktoré majú nárok. Vďaka finančnej podpore ČSOB nadácie pomáhajú deťom so zvládaním školských povinností odborní asistenti priamo v ich domácom prostredí.

ČSOB nadácia myslí aj na deti, ktoré musia byť hospitalizované. Preto dlhodobo podporuje detské nemocnice v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach a pomáha tak spríjemniť priestory pre malých pacientov.

Prostredníctvom občianskeho združenia Svetielko nádeje stojíme za detským hospicom pôsobiacim v Banskobystrickom a Žilinskom kraji, aby deti s onkologickým ochorením, ktorým to zdravotný stav dovolí, mohli tráviť čo najviac času doma so svojou rodinou.

 

Podporujeme komunity

Podporujeme komunitu, v ktorej pôsobíme.

Príkladom je organizácia swapu (výmeny oblečenia) priamo v centrále  ČSOB. Okrem zamestnancov bolo podujatie prístupné širokej verejnosti. Výmena oblečenia je udržateľnejšou alternatívou klasických nákupov. Je to skvelý spôsob, ako doplniť svoj šatník o nové módne objavy s ohľadom na planétu aj svoje financie. Aj najmenší kúsok oblečenia totiž má svoju cenu, ktorou sú litre vody spotrebované na jeho výrobu.

 

 

Nepomáhame len ako inštitúcia. Ľudia v ČSOB sú tiež nadšenými dobrovoľníkmi. Zamestnanci majú k dispozícii jeden dobrovoľnícky deň ročne, ktorý môžu stráviť pomocou iným. Kolegovia z Košíc sa rozhodli zlikvidovať čiernu skládku na okraji mesta pod vedením dobrovoľníkov z občianskeho združenia Save nature by Čivas.

 

Našu pozornosť si zaslúžia aj deti z vylúčených komunít. Po dohode s občianskym združením Cesta von sme sa rozhodli podporiť omamy, ktoré sa venujú vzdelávaniu detí z rómskych osád, kúpou dvoch vozidiel. Aj vďaka tomu sa omamy dostanú do terénu a pomôžu deťom nájsť cestu von z generačnej chudoby.

 

Bratislavčanky a Bratislavčania sa môžu tešiť zo šiestich nových verejných cvičísk. „Cvičko“ nájdete na oboch brehoch Dunaja v blízkosti Starého mosta, Mosta SNP a Mosta Lanfranconi. Vybudovanie aktívnych zón, ktoré spája bežecký okruh, podporila ČSOB nadácia sumou 80 000 eur. Po cvičení si môžete oddýchnuť na nových, nadčasových lavičkách, ktoré  sú osadené v Sade Janka Kráľa. Projekt Bratislavská lavička podporila ČSOB nadácia sumou 200 000 eur.

 

ČSOB nadácia je hrdým generálnym partnerom Ekotopfilmu.