Filmový festival Ekotopfilm/Envirofilm prešiel prvýkrát do svojej online podoby. Rovnako aj jeho časť pre žiakov základných a stredných škôl s názvom Junior festival.

V rámci našej jesennej tour sme si vybrali popri filmovom programe aj dve hlavné témy.  V krátkych detských filmoch sa dotkneme znečisteného vzduchu v mestách, zdravého pohybu, ekologického pestovania či včelárstva. Zároveň širšie vysvetľujeme dve témy – plytvanie potravinami a čo je to uhlíková stopa.

 

Slovenské elektrárne sú opäť partnerom festivalu Ekotopfilm / Envirofilm. V rámci Junior festivalu spoločne s nami vzdelávajú deti zo slovenských škôl už päť rokov. Ich témy vždy úzko súvisia aj s moderným infocentrom Energoland Mochovce. Všetky činnosti, nákupy, produkty zanechávajú na Zemi uhlíkovú stopu. Ako to vysvetliť žiakom základných a stredných škôl, aby to pre nich bolo pútavé?

Využili sme možnosti online vzdelávania a pripravili sme pre žiakov a učiteľov s ktorými spolupracujeme interaktívne video.

Zlý Zajo je youtuber, ktorý sa skutočným menom volá Ladislav Miko. Na Youtube sa preslávil reakčnými videami. Nechýba mu humor, zdravá dávka cynizmu a sarkazmus. Virtuálna sprievodkyňa z Energolandu Mochovce má meno Gaia. V spoločnom dialógu s odborníkom zo Slovenských elektrární a vysvetlení vďaka informačnej grafike vysvetľujú žiakom čo je to globálne otepľovanie, ako súvisí nákup oblečenia s uhlíkovou stopou a ako sa dá znižovať či vypočítať. Žiaci zistia, že na rozdiel od väčšiny výrobcov a krajín, Slovenské elektrárne vyrábajú viac ako 90 % elektriny z nízkouhlíkových zdrojov. V rámci nášho online programu sa na jeseň k nášmu programu pripojili deti z 15 miest západného a juhu stredného Slovenska, vrátane Bratislavy, Banskej Bystrice, ale aj Revúcej, Banskej Štiavnice či Lučenca.

Približne 15 tisíc detí tak vďaka Ekotopfilmu a Slovenským elektrárňam dozvie a pochopí slová vedcov, že bez ľudskej uhlíkovej stopy by sa atmosféra Zeme tak rýchlo neotepľovala. Inšpirujú sa aj riešeniami Zlého Zaja, ktoré môžu aplikovať doma.