Pandémia síce posunula výstavu Expo 2020 v Dubaji o rok, ale úspešne sa jej brány otvorili 01.10.2021. Nosnými témami Expo 2020 Dubai, ktorá potrvá do 31. marca 2022 a na ktorej sa bude prezentovať 193 krajín, sú tri tematické oblasti: Udržateľnosť, Mobilita a Príležitosť. Expo 2020 Dubai je celosvetová výstava inovácií, priemyslu a kultúry jednotlivých krajín. Hlavná myšlienka je symbolom inovácie a progresu a je založená na spoločnom zámere, odhodlaní a spolupráci krajín vo svete. 

Prvý tematický týždeň je venovaný téme Klíma a biodiverzita, ktorej hlavným podujatím je diskusia lídrov na tému Európska zelená dohoda: Výskum a inovácie ako nástroj ku klimatickej neutralite, ktorú otvoril Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Diskusia je organizovaná Európskou službou pre vonkajšiu činnosť EEAS v Bruseli. Na podujatí sa okrem ministra Jána Budaja zúčastnila aj delegácia MŽP SR.

„Slovensko je inovatívna krajina v mnohých smeroch, vrátane ekológie a udržateľnosti a dnes to môžeme ukázať svetu. Jedným z cieľov Expo Dubaj 2020 je počas nasledujúcich dvoch týždňov inšpirovať predstaviteľov štátov, podnikateľov a návštevníkov, ako môžu bojovať s klimatickou zmenou a zároveň zachovať biodiverzitu“, povedal minister životného prostredia SR Ján Budaj.

Je úžasné zažiť EXPO 2020. Zažili sme fantastické prezentácie EKOTOPFILMu pre Dubaj a Abu Dhabi a je skvelé mať šancu tu zrealizovať náš projekt. Zároveň sme mohli byť súčasťou zaujímavých stretnutí s inovatívnymi zelenými startupmi, inštitúciami, spoločnosťami z rôznych krajín sveta. Toto je reálny networking. Už teraz sa tešíme, s koľkými z nich budeme môcť robiť spoločný program vo všetkých mestách na Slovensku kam s Ekotopfilmom chodíme. Mimoriadne inšpiratívne dni. Vďaka Ministerstvu životného prostredia a  ministrovi Jánovi Budajovi a celému jeho tímu za túto možnosť.” povedal o tomto zážitku náš generálny riaditeľ Peter Lím, ktorý nás priamo v Dubaji zastupoval, keďže hneď prvé dni je v našom pavilóne nám veľmi blízka téma.

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm/Envirofilm je súčasťou delegácie Ministerstva životného prostredia SR a je nám veľkým zadosťučinením, že môžeme byť pri tom, kedy sa svetové špičky stretnú na jednom mieste a diskutujú o životnom prostredí.