Konzumný spôsob života ako taký nás prirodzene láka nakupovať a mať čoraz viac a viac. Neuvedomujúc si skutočnosť, že denne nám preteká cez ruky množstvo tovaru, ktoré nutne nepotrebujeme. Je na vine reklama či presýtený trh? Vábi nás okolie? Chceme sa niekomu páčiť a byť atraktívny? Ide o naše ego a postoje? Záleží nám na pocite, že aj my chceme vlastniť to najnovšie, to najlepšie? 

Sme tými, ktorí dennodenne prispievajú k miliónom tonám odpadu po celom svete. Ráno káva “so sebou”, croissant v sáčku, obed z termoobalu, nové tričko v akcii a ďalej to už každý pozná. Každý si nesieme svoj príbeh, svoje presvedčenie, svoje potreby. Len tie odpady vyhadzujeme a moríme nimi svet. Na mieste je pálčivá otázka: Pachtíme sa za trendami, avšak, čo je v dnešnej dobe vôbec štýlové a ,,in”?  To, čo vidíme na stránkach najnovších časopisov či najpútavejších príspevkoch na sociálnej sieti? Alebo to, čo od nás očakáva spoločnosť? A čo od nás vôbec očakáva? Pravdupovediac, takýmto spôsobom šťastní nikdy nebudeme, vždy budeme bažiť za niečím lepším, za niečím novým. Stále budeme mať potrebu mať sa lepšie, mať to, čo v podstate chcú mať všetci. Avšak, takáto filozofia a nastavenie nás oberá o veľa. A koniec-koncov, oberáme o veľa aj my našu prírodu.

Základom je zaujať svoj vlastný názor a postoj a uvedomiť si, čo je v živote dôležité a byť spokojný s tým, čo máme. Utriediť si v hlave priority a hodnoty. Len to nás môže posunúť v uvedomení si udržateľného spôsobu života. Často omieľané “eko” nám môže zrazu ozaj dávať zmysel. Aký? Nehovorím o objavení Vesmíru. Človek môže začať aj dnes (hneď), stačí chcieť zmeniť seba a svoje správanie k svetu, ako aj samotnému životnému prostrediu. Základom je: začať. Meniť svoje každodenné konanie. Neodkladať, nevyhovárať, nepredstierať, že ma to nezaujíma. Byť príkladom. A možno aj ty zistíš, že ťa to robí šťastným.

1. Triediť a separovať – začiatok úspechu

Hádzať odpadky do smetného koša. Bežná vec. Každý deň opakuješ tento krok možno aj desiatky krát. Ibaže, ten odpad je len na ceste. Na ceste kam? Odpoveď asi všetci (ne)poznáme. 

Je dôležité si uvedomiť, že hoci málom, ale aj ja môžem prispieť k veľkej veci. Separovať nie je náročné (ak tvrdíš, že áno, v podstate sa len vyhováraš alebo si lenivý, je tak?).  Nie je to v podstate nič svetoborné, čo by si nedokázal. Stačí k smetnému košu pridať ešte ďalšie a hádzať plastové fľaše či kelímky k plastom (kelímky nie je nutné umývať vodou, recyklačné mechanizmy si s tým už poradia, neplytvaj najvzácnejšou tekutinou), noviny do papiera a tak ďalej.  Šetríme tak spoločne vzácne suroviny. Z vyseparovaného sa dá vyrobiť nový materiál, pri jeho výrobe sa šetrí vzácna a nie nekonečná energia. 

 

2. Nakupuj len nevyhnutné

Nakupuješ často a veľa? Polož si ruku na srdce. Áno, možno ste v domácnosti viacerí a zjete toho podstatne viac. Avšak, akým spôsobom praktizuješ nákupy? Možno sa zasmeješ, ale ja chodím do obchodu výlučne s papierikom, na ktorom mám zoznam vecí, pre ktoré som sa rozhodla navštíviť veľkoobchodný reťazec. 

Ľudia toto moje vysvetlenie často argumentujú, že sami nevedia, čo potrebujú. Musia si prezrieť tovar, akcie a následne sa rozhodnúť. Samozrejme, aj ja si ceny porovnávam a kalkulujem, ale nakupujem len to, čo sa píše v mojom zozname. Zvykneme kupovať veci, ktoré nepotrebujeme, a to z rôznych dôvodov. Chceme urobiť dojem na okolie. Akcia nás “pritlačí” veci kúpiť, a to aj napriek tomu, že ich doma máme.

Vidíme reklamu na zlacnený tovar a už aj vyštartujeme na nákupy. Skrátka, musíme, lebo. Lebo sa to oplatí, lebo sa nám zíde do zásoby (odhliadnuc od toho, že doma máme plný špajz zásob, ktorým končí trvanlivosť). Tomu vravím, nakupovať pre pocit bezpečnosti/pre istotu. Aká to je však istota? Istotne, hlúposť a márnenie. Skús si nabudúce pred nákupom prezrieť domácnosť, čo ti chýba, čo potrebuješ a nakupuj výlučne len to. A na to, čo máš a nepotrebuješ, skrátka zabudni. Spotrebuj najskôr to, čo už mesiace leží na regáloch či polici. Uvidíš, oslobodzujúci pocit.

3. Oblečenie: nekupuj, kombinuj!

Haldy oblečenia v šatníku. V podstate u väčšiny mojich známych. Udivuje ma však, ako každý stále potrebuje nové rifle, nové tričko, novú mikinu. Každú sezónu a vlastne aj to medziobdobie. Ide tu vlastne o potrebu (za)páčiť sa. Tlačí nás pravidelnosť a radosť z nákupu. 

Väčšinu z toho, čo však kupujeme, už doma máme. Opakujem sa, ale je to tak. Aj ja som bola tou, ktorá bezducho hľadala v obchodoch nové kúsky za výhodnú cenu. Lebo som chcela veci obmieňať. To bol môj najsilnejší tromf. Pritom som však doma mala oblečenia vyše hlavy (doslova). 

Je to len o rozhodnutí. Veci sa dajú neustále kombinovať, obmieňať a môžeme skúšať kadejaké nové outfity. Kombinatorikou som na tom ešte stále tak, že aj po dvoch rokoch nenakupovania sa stále cítim skvelo a vždy chodím v inom. Vôbec nesledujem nové trendy, letáky, reklamy. Všetkému sa zásadne vyhýbam. Idem si svoje: milujem retro a minimalizmus v obliekaní. V podstate to ani neviem nazvať, našla som si taký svoj neidentifikovateľný štýl a som spokojná. Neporovnávam sa, netúžim po veciach, ktoré majú ostatní.

Jednak človek ušetrí (a to ozaj markantne), ale čo je dôležitejšie, nemusí sa znervózňovať v obchodoch, žiť v strese z plánových nákupov a netvorí zbytočný odpad. Skús nosiť to, čo máš v skrini. Raz do mesiaca si zvyknem veci poukladať a preložiť, aby som naďabila na “nové” tričko (ktoré mám v skrini 3 roky, ale nemala som ho na sebe 3 mesiace). Skús najbližšie mesiace neísť do obchodu, nesleduj reklamy, daj si prísľub a uvidíš, ako sa ti lepšie žije a ako ti to nechýba.

 

4. Nepotrebné nevyhadzuj: posúvaj ďalej

Ak si sa rozhodol pre zmenu životného štýlu, určite budeš ale musieť začať postupným pretriedním všetkého, čo doma máš. Pochopiteľne,  je toho veľa. Zistíš, že ti to zavadzia. Môže byť však ale niekto, komu sa to zíde a veci nemusia skončiť v koši. Skús veci darovať. Možností je veľa, sociálne siete sú však skvelý prostriedok, ako ich posunúť do ďalších rúk.

 

5. Zabudni na materiálne darčeky, daruj zážitky

Prestala som mať rada darčeky (materiálne). Človeku to vytvára dojem, že vždy niečo “musím potrebovať”, hoci všetko mám a nič mi nechýba. Už pred pár rokmi som prešla na formu zážitkov. Darčeky vyberám na základe autentickosti a poznania obdarovaného. A moje tipy? Welness, kino, lístok do divadla, lístok na lanovku, masáž, kurzy tanca, športové kurzy či jazda na koni. Je toho veľmi veľa. Je to ozaj zábava a skvelá príležitosť byť originálny. Darčeky tak nemusia zasadať prachom, ale môžu ostať ako trvalé spomienky v srdci. 

 

6. Opravuj pokazené

Ak sa ti niečo pokazí, nevzdávaj to a hneď nehádž do koša. Daj tomu ešte šancu, a nie jednu! Snaž sa nájsť spôsob, ako veci ešte zachrániť a znovu používať. Niekedy je to len o snahe a pocit z reparácie stojí za to! Ak si nevieš pomôcť, skús nájsť vo svojom okolí niekoho, kto ti s tým pomôže. Pýtaj sa, informuj, popros. Ochotní ľudia sa nájdu a znovupoužívané veci sa ti poďakujú. Návody “ako na to” máš aj na internete a človek, ktorý chce, hľadá spôsoby, nie výhovorky. A navyše, podporíš miestnych remeselníkov.

 

7. Pretrieď si to (aj v hlave)

Vždy som bývala nespokojná. S tým čo mám, s tým čo mať nemôžem, resp. nemám. Ale dnes som šťastná. Paradoxne, s tým málom, čo mám. Mám starší mobil, ktorý seká (cháp: občas nereaguje na moje pokyny, ale po sekundách čakania sa umúdri), ale ešte stále je funkčný a môžem na ňom vykonávať všetky nevyhnutné činnosti. Už dlho som nebola v obchode. Prešla som do štádia odporu, keď do obchodu ísť musím. V prípade, ak mi niečo chýba, mám tendenciu nahradiť to niečím, čo doma mám a môžem to sfunkčniť a zaktualizovať jeho účel. Moja kabelka je prekvapivo poloprázdna, keďže v nej mám len to, čo potrebujem (peňaženka, mobil, vreckovky, krém na ruky, lieky, dáždnik, diár, pero, hrebeň a dve tašky (v prípade potreby nákupu). 

Je skvelé zistiť, že minimalizmus ma robí šťastnou. radosť z mála a pocit, že si viem vážiť všetko, čo mám. K životu nepotrebujem veľa. Záleží na inom. Vecí sú len prostriedok, tak ich (ne)nakupujme a uchopme tým správnym spôsobom (do vlastnej tašky). Tak ako, dnes začínaš?

 

Autor: Zuzana Wagnerová