Filmový program – Jarná Tour Online 2021

Klimatická kríza, vymieranie hmyzu, problematika moderných inteligentných miest v kontraste s divokou slovenskou prírodou. Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm vyráža na jarnú online tour s dokumentárnymi filmami, ktoré vám predstaví v slovenskej premiére. Sledovanie festivalu online je bezplatné!

Filmový program od 26.4.-30.4.2021 prináša rôzne témy. Nenechajte si ujsť jedinečné zábery veľrýb v ich prirodzenom prostredí, sledujte nesmierne zaujímavý život motýľov Slovenska, navštívte tropický raj ostrova Bioko a skúmajte tajné životy mandrilov, odhaľujte skrytý život slovenskej divočiny, pozrite si kauzu vykorisťovania detí v čokoládovom priemysle, alebo si predstavte opustené mláďa v slovenskej prírode a dozviete sa či je potrebný ľudský zásah pre jeho záchranu.

Po: 26.4.2021 19:00 Čokoládové srdce temnoty (56‘)

Ut: 27.4.2021 19:00 Oko medveďa (48’)

St: 28.4.2021 19:00 Stratení králi Bioka (56‘)

Št: 29.4.2021 18:00 Múdrosť veľrýb (50’), 19:00 Motýle Slovenska (28’)

Pi: 30.4.2021 19:00 Mláďatá (13’)

Mimo Plátna - Jarná Tour Online 2021

Po: 26.4.2021 18:00 DEGROWTH-Bezrastová ekonomika-prednáška Nicolas Giroux

Dovolenka vo vesmíre, autá bez šoférov, umelá inteligencia alebo život na planéte Zem? Musíme si vybrať.
Prečo prežívame dnes ekologický kolaps? Po skúmaní a pozornom pozorovaní je odpoveď – kvôli ekonomickému rastu. Tak ako sa zvyšuje ekonomický rast, zvyšujú sa aj dopady na klímu a na životné prostredie.
Celá naša spoločnosť je postavená na raste. Bez rastu nemôžu jednotlivci, firmy, štáty splácať úvery a dlhy, banky časom skolabujú, a začne sa ekonomická kríza. Takže na jednej strane nás rast ničí, a na druhej ho potrebujeme ako soľ. Dva protichodné fakty. Tak čo ďalej?

Ut: 27.4.2021 18:00 SMART CITY-prednáška Ing. Mgr. Michal Kuzmič

Čo je to smart city? Ako je to s modernými mestami, regiónmi a šikovnými riešeniami v mestskom prostredí? Aké sú aktuálne ‘inteligentné’ riešenia smerom ku občanom? Rastúca urbanizácia na celosvetovej a európskej úrovni je čoraz viac prepojená. Intelitgentné, alebo tiež ‚smart‘ technológie vytvárajú pre samosprávu obrovské množstvo možností pre jej rozvoj a riešenie environmentálnych, ekonomických, ale aj sociálnych zmien.

Michal Kuzmič vyštudoval odbor Bezpečnostné štúdiá na FSV UK a Medzinárodný obchod na FMV VŠE. Časť svojich štúdií strávil na University of Copenhagen v Dánsku. Od roku 2013 sa venuje projektovému riadeniu výskumných a inovačných projektov, najskôr v súkromnej konzultačnej firme a od roku 2015 v Univerzitnom centre energeticky efektívnych budov UCEEB. Na univerzite je jeho poslaním príprava a koordinácia inovačných projektov s mestami. Jeho cieľom je pomáhať českým mestám a firmám so zavádzaním inovácií a podporovať udržateľný rozvoj miest. Ako kľúčovú zložku svojej práce vníma medzinárodnú spoluprácu a vzájomné zdieľanie poznatkov.

St: 28.4.2021 18:00 FAST FASHION-KAPSULOVÝ ŠATNÍK-prednáška Barbora Yurkovič

O tom, aký má rýchla móda dopad na životné prostredie a zdravie už vieme. Charity už nechcú použitý textil. Handry, ktoré kedysi zvyšovali spoločenský status, končia zakopané v zemi niekde v krajinách tretieho sveta. Ľudia však stále nakupujú, vyčkávajú na akcie a stále sa sťažujú, že niečo súrne potrebujú. Sme zavalení farebným polyesterom. Máme chaos v našich životoch, aj šatníkoch.

Barbora Yurkovič bola pred pár rokmi tiež zavalená oblečením. Ako uznávaná stylistka obliekala ľudí do reklám, plnila cudzie aj svoje šatníky, rýchla móda bolo to, čo riešila dennodenne. Po rokoch sa jej ale zmenilo vnímanie sveta. Narodením dcéry sa iba umocnilo jej rozhodnutie stať sa ambasádorkou rozumnej módy.

Je toto skutočne to, čo potrebuje? V súčasnosti sa z nej stala ambasádorka rozumnej módy. Pomáha ľuďom nájsť svoj štýl, vytvoriť kapsulový šatník a tých pár kúskov oblečenia vytvoriť plnohodnotné a kombinovateľné outfity. Pozrite si jej prednášku a pre Ekotopfilm ONLINE 2021.

Pi: 30.4.2021 18:00 JE SLOVENSKO PRIPRAVENÉ NA ZMENU KLÍMY?-video-rozhovory

Dôsledky zmeny klímy majú dopad na celú planétu. Riešením, ktoré by malo v konečnom dôsledku zabrániť, alebo aspoň minimalizovať riziká a negatívne dôsledky zmeny klímy, je vhodná kombinácia opatrení zameraných na znižovanie emisií skleníkových plynov a adaptačných opatrení. Ako je na tom Slovensko? Akú má stratégiu? Pozrieme sa na to, ako sa nepriaznivé dôsledky zmeny klímy prejavujú v regiónoch a ako sa konkrétny kraj dokáže (ne)pripraviť.

Hostia:

Ján Budaj, Minister životného prostredia
Ing. Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK
Ing. Gabriela Kalašová, Štátna ochrana prírody Malá Fatra
Ing. Ján Topercer, CSc., ekológ, Botanická záhrada Univerzity Komenského
Ing. Pavol Šutý, aktivista v ochrane lesa a vody

Aktuálne informácie nájdete na našom Facebooku

Vzhľadom k súčasnej situácii a opatreniam súvisiacim s COVID-19 vám odporúčame sledovať náš Facebook, kde vás budeme informovať o zmenách!