Tlačová správa
V Bratislave, 31. 3. 2021

 

Viete, ako funguje bezrastová ekonomika? A ako sa zachovať, keď nájdete v prírode opustené mláďa?

 

 

Najznámejší festival o trvalo udržateľnom rozvoji EKOTOPFILM | ENVIROFILM 2021 sa uskutoční od 26. do 30. apríla 2021 online – festivalové filmy a zaujímavé diskusie môžete sledovať zadarmo a naživo na Facebooku.  Klimatické problémy, vymieranie hmyzu, problematika moderných inteligentných miest v kontraste s divokou slovenskou prírodou, do ktorej stále viac zasahuje človek. Aj toto sú témy, na ktoré sa môžu diváci tešiť.

 

Festivalový tím sa prispôsobil aktuálnej situácii a kompletný program pripravil v online verzii. Online festival pre verejnosť začína 26. apríla o 18:00, pridajte sa na Facebook event ONLINE festival EKOTOPFILM | ENVIROFILM už dnes pre všetky aktualizácie. Program bude po živom vysielaní ďalej dostupný na Facebook stránke až do nedele 2.5.2021 do 24:00. Po tomto termíne už nebude možné si filmy pozrieť.

 

Program venovaný aj slovenskej prírode

„V súčasnej dobe poznačenej pandémiou sa množstvo ľudí vybralo von do prírody. Preto sme sa rozhodli uprednostniť slovenské filmy, ktoré informačne dokreslia práve pobyt vonku. Vďaka domácim autorom dostali priestor aj najnovšie filmové premiéry okrem úspešných zahraničných dokumentov. Program doplníme aj mimo plátna spoločenskými enviro témami, ktorým sa aktívne venujeme,“ hovorí programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Krátkometrážny dokumentárny film Mláďatá od tvorcov zo Záchrannej stanice v Zázrivej predstaví mláďatá zo slovenskej divočiny. Dokument v spolupráci so Štátnou ochranou prírody vysvetlí, ako zaobchádzať s nájdeným mláďaťom, kedy je potrebný ľudský zásah a kedy naopak nie.  Po slovenskej prírode sa prejdete aj s mladými aktivistami, ktorí počas posledných mesiacov pripravili dokument Oko medveďa – o putovaní po Kremnických vrchoch a sledovaní slovenských šeliem. Nádherný dokument nielen o motýľoch uvidíte makrozábermi vo filme Motýle Slovenska.

 

Úspešné zahraničné dokumenty

V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel, na základe tlaku mimovládnych organizácií, zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach – a to najneskôr do roku 2006. Dodržiava sa tento sľub aj o 18 rokov neskôr? Pobrežie Slonoviny, najväčší producent kakaa na svete, sa skutočne pokúsilo túto pohromu v krajine odstrániť. Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy dokonca obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje? Viac sa dozviete v dokumente Čokoládové srdce temnoty.

 

Diskusie na zaujímavé témy

Na klimatickú krízu sa treba pripraviť aj z pozície štátu či regiónov. Akú má Slovensko stratégiu? Aké pripravuje adaptačné opatrenia a čo to presne znamená pre obyvateľov? Aj toto bude témou jednej z diskusií, ktorá sa bude konať v rámci festivalového programu.

Počuli ste už o pojme bezrastová ekonomika? Počas festivalu sa dozviete viac o tom, prečo dnes prežívame ekologický kolaps, za ktorým stojí podľa mnohých skúmaní práve ekonomický rast. Čím viac rastieme ekonomicky, tým vyššie sú aj dopady na klímu a životné prostredie. Ako z toho von? A aké riešenia ponúka bezrastová ekonomika?  V rámci online prednášky tento pojem vysvetlí Nicolas Giroux – spoluzakladateľ bratislavského komunitného centra Bystro, ktorý sa intenzívne venuje ochrane životného prostredia a zároveň je propagátorom témy “degrowth” na Slovensku.

 

Ekovýchova pre deti

Súčasťou festivalového programu je už tradične aj Junior festival – environmentálne vzdelávanie pre žiakov základných a stredných škôl. Počas celého apríla prebieha aktívna spolupráca s učiteľmi z 25 miest Slovenska. Filmový program je doplnený pútavou ekovýchovou. Vďaka zaujímavému spracovaniu obsahu festivalu sa deti naučia, čo je to uhlíková stopa, ako si ju vypočítať a spolu s raperom Kalim si odpovedajú v špeciálnom interaktívnom kvíze na vedomostné otázky, týkajúce sa témy foodwaste – plytvania potravinami.

 

Nový generálny partner

Festival EKOTOPFILM | ENVIROFILM 2021 sa vo svojej online podobe uskutočňuje za významnej podpory partnerov: “Ďakujeme, že si v tejto náročnej dobe našli čas a financie na problémy našej planéty, veľmi si to vážime. O to viac sa tešíme, že môžeme predstaviť nového generálneho partnera pre tento rok – ČSOB nadácia,” hovorí Peter Lim, riaditeľ festivalu.

„V roku 2020 oslávila ČSOB nadácia už 10 rokov pôsobenia, počas ktorých sa nám podarilo podporiť množstvo zmysluplných projektov z rôznych oblastí. Tento míľnik považujeme aj za príležitosť pozrieť sa dopredu a povedať si, kde našu pomoc vieme ešte rozvinúť. Rozhodli sme sa posilniť pilier udržateľnosti a ekológie. Sme si vedomí neopakovateľnej príležitosti ovplyvniť smerovanie spoločnosti k udržateľnejšiemu fungovaniu. Túto príležitosť vnímame ako náš úprimný záväzok, ktorý chceme naplniť hlavne podporou systematických a účinných zmien. V spolupráci s najznámejším festivalom o trvalo udržateľnom rozvoji a ľuďmi, ktorí za ním stoja a ktorým je táto problematika dobre známa, chceme otvoriť aj diskusiu so samosprávami, ktoré stoja pred neodvrátiteľnou skúškou – adaptáciou na klimatické zmeny. Veríme, že spojením všetkých zainteresovaných strán túto výzvu spoločne zvládneme,“ vysvetľuje Bea Ertl, správkyňa ČSOB nadácie pre podporu Ekotopfilmu.

 

Sledujte EKOTOPFILM | ENVIROFILM 2021 ONLINE

Filmy a rovnako aj sprievodný program je dostupný na www.ekotopfilm.sk. Naživo môžete program sledovať na Facebook stránke festivalu www.facebook.com/ekotopfilm, sledujte nás.

 

Stručne o festivale:

Festival vznikol už v roku 1974 v Trnave pod názvom Festival odborných filmov, od svojho počiatku čelil častej kritike ako “ideologicky nevhodný”. V roku 1983 sa po prvý raz uskutočnila beseda s tvorcami vybraného filmu, v roku 1990 sa festival stal súťažnou prehliadkou, od roku 1993 vystupuje pod názvom Ekotopfilm. Dnes sa filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm považuje za najväčšie eko-podujatie svojho druhu na Slovensku, zároveň je najstarším podujatím svojho druhu na svete. 

 

Užitočné linky:

FB event EKOTOPFILM | ENVIROFILM 2021: http://fb.me/e/26qiAy51s

Facebook: www.facebook.com/ekotopfilm

Youtube: http://www.youtube.com/c/EkotopfilmSK

Web: festival.ekotopfilm.sk